Arlington Raceway


5/21/2022 - Arlington Raceway

5/21/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Tony's Outdoor Lawn Services & Klehrs Grading & Excavating Night

1st Night for the Jerry's HQ Foods Auto Cross Night

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby10 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact16 entries
  • eXmark Outlaw Hobby8 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod19 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints10 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars23 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds8 entries
  • Jerry's HQ Foods Auto Cross11 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 8
2 2 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -
3 8 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 5
4 7 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN 3
5 5 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -
6 10 03 Payton Harazin Payton Harazin Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD 4
7 3 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -4
8 1 14E Erich Koester Erich Koester Stewart, MN Stewart, MN -7
9 DNF 6 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -3
10 DNF 4 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -6
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 4
2 3 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN 1
3 4 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN 1
4 2 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -2
5 1 14E Erich Koester Erich Koester Stewart, MN Stewart, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 3
2 1 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -1
3 3 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -
4 2 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -2
5 5 03 Payton Harazin Payton Harazin Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

8 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 11
2 2 70 Justin Forcier Justin Forcier Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
3 4 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 1
4 6 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN 2
5 14 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN 9
6 8 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 2
7 1 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -6
8 3 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -5
9 16 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN 7
10 13 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN 3
11 15 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN 4
12 11 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN -1
13 7 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN -6
14 5 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN -9
15 10 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -5
16 9 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -7
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 6
2 8 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN 6
3 5 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 2
4 6 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN 2
5 4 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -1
6 2 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN -4
7 3 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -4
8 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -7
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 70 Justin Forcier Justin Forcier Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
2 1 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -1
3 6 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 3
4 5 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 1
5 7 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN 2
6 8 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 2
7 4 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -3
8 2 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN -6
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 4
2 2 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -
3 4 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
4 7 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
5 1 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -4
6 3 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -3
7 8 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN 1
8 6 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -2
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 6
2 2 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -
3 6 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
4 1 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -3
5 3 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -2
6 5 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -1
7 8 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
8 4 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -4
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 8
2 8 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 6
3 2 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -1
4 4 22K Mike Kennedy Mike Kennedy Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
5 7 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN 2
6 1 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -5
7 6 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -1
8 10 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 2
9 11 74 Thomas Malchow Thomas Malchow Hutchison, MN Hutchison, MN 2
10 5 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN -5
11 14 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 3
12 DNF 19 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 7
13 DNF 12 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN -1
14 DNF 13 21J Ben Doescher Ben Doescher Clara City, MN Clara City, MN -1
15 DNF 15 23M Matt Speiss Matt Speiss Jefferson City, MO Jefferson City, MO -
16 DNF 3 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -13
17 DNF 16 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -1
DNS 17 37 Ridge Larson Ridge Larson Northrop, MN Northrop, MN -
DNS 18 42 Tyler Archer Tyler Archer Plato, MN Plato, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN 3
2 5 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 3
3 2 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -1
4 6 74 Thomas Malchow Thomas Malchow Hutchison, MN Hutchison, MN 2
5 1 21J Ben Doescher Ben Doescher Clara City, MN Clara City, MN -4
6 3 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
2 2 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -
3 5 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 2
4 6 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 2
5 4 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -1
6 1 37 Ridge Larson Ridge Larson Northrop, MN Northrop, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22K Mike Kennedy Mike Kennedy Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
2 4 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
3 3 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -
4 1 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -3
5 5 23M Matt Speiss Matt Speiss Jefferson City, MO Jefferson City, MO -
6 6 42 Tyler Archer Tyler Archer Plato, MN Plato, MN -
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
2 7 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 5
3 8 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 5
4 6 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN 2
5 5 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
6 4 17Z Zach Foesch Zach Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -2
7 10 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN 3
8 DNF 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -7
9 DNF 3 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -6
10 DNF 9 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -1
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 3
2 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -1
3 5 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 2
4 2 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -2
DNS 3 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 3
2 2 17Z Zach Foesch Zach Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
3 3 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN -
4 1 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -3
5 5 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 7
2 7 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 5
3 9 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 6
4 12 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 8
5 20 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 15
6 15 15X Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 9
7 2 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -5
8 3 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -5
9 23 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 14
10 19 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 9
11 1 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -10
12 18 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN 6
13 13 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
14 14 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN -
15 22 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 7
16 17 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN 1
17 DNF 6 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN -11
18 DNF 11 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -7
19 DNF 10 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -9
20 DNF 5 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN -15
21 DNF 16 15 Brad Lange Brad Lange Jordan, MN Jordan, MN -5
22 DNF 21 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -1
23 DNF 4 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -19
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN 1
2 4 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 2
3 5 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
4 6 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 2
5 1 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -4
6 7 15 Brad Lange Brad Lange Jordan, MN Jordan, MN 1
7 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -4
8 8 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 4
2 2 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -
3 7 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 4
4 4 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
5 3 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN -2
6 1 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -5
7 8 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
8 DNF 6 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN 3
2 5 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 3
3 1 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -2
4 6 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 2
5 7 15X Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 2
6 2 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -4
7 3 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -4
All transfer

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN -
2 5 M8 Dalton Magers Dalton Magers Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
3 3 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN -
4 6 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 2
5 4 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN -1
6 2 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -4
7 7 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -
8 8 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 1
2 4 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN 2
3 6 M8 Dalton Magers Dalton Magers Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
4 3 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -1
5 5 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN -
6 7 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 1
7 8 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN 1
8 1 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -7
All transfer

Jerry's HQ Foods Auto Cross

6 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 28 Brenna Braunworth Brenna Braunworth Plato, MN Plato, MN 3
2 5 49 Dylan Braunworth Dylan Braunworth Gaylord, MN Gaylord, MN 3
3 1 54 Aaron Brinkman Aaron Brinkman Gaylord, MN Gaylord, MN -2
4 6 29X Jayce Seifert Jayce Seifert New Ulm, MN New Ulm, MN 2
5 10 42 Craig Peters Craig Peters Le Sueur, MN Le Sueur, MN 5
6 2 851 Alexis Bruins Alexis Bruins Le Sueur, MN Le Sueur, MN -4
7 7 8J Jace Selly Jace Selly St. Peter, MN St. Peter, MN -
8 3 08 Levi Selly Levi Selly St. Peter, MN St. Peter, MN -5
9 9 18 Mitchell Penaz Mitchell Penaz Silver Lake, MN Silver Lake, MN -
10 11 96X Blake Teubert Blake Teubert Glencoe, MN Glencoe, MN 1
11 DNF 8 40 Brooklyn Peterson Brooklyn Peterson Lafayette, MN Lafayette, MN -3
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 28 Brenna Braunworth Brenna Braunworth Plato, MN Plato, MN 1
2 3 08 Levi Selly Levi Selly St. Peter, MN St. Peter, MN 1
3 4 40 Brooklyn Peterson Brooklyn Peterson Lafayette, MN Lafayette, MN 1
4 1 8J Jace Selly Jace Selly St. Peter, MN St. Peter, MN -3
5 5 851 Alexis Bruins Alexis Bruins Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 54 Aaron Brinkman Aaron Brinkman Gaylord, MN Gaylord, MN -
2 4 49 Dylan Braunworth Dylan Braunworth Gaylord, MN Gaylord, MN 2
3 42 Craig Peters Craig Peters Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
4 3 29X Jayce Seifert Jayce Seifert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
5 5 18 Mitchell Penaz Mitchell Penaz Silver Lake, MN Silver Lake, MN -
6 DNF 2 96X Blake Teubert Blake Teubert Glencoe, MN Glencoe, MN -4
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying