Arlington Raceway


5/28/2022 - Arlington Raceway

5/28/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Farmer Brown Motorsports Night

FBM Karts along with the oval classes

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby11 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact13 entries
  • eXmark Outlaw Hobby8 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod20 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints13 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars23 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds10 entries
  • Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts11 entries
  • Hess Technology Rookie Go-Karts8 entries
  • Hess Technology Junior Go-Karts5 entries
  • Hess Technology Stock Go-Karts12 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 7
2 3 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN 1
3 7 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 4
4 5 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN 1
5 11 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 6
6 4 03 Payton Harazin Payton Harazin Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -2
7 6 100 Lee Fetchenhier Lee Fetchenhier Janesville, MN Janesville, MN -1
8 2 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -6
9 9 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
10 10 99 Nathan Gegner Nathan Gegner Morgan, MN Morgan, MN -
11 DNF 1 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -10
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 3
2 1 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -1
3 5 99 Nathan Gegner Nathan Gegner Morgan, MN Morgan, MN 2
4 6 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN 2
5 3 100 Lee Fetchenhier Lee Fetchenhier Janesville, MN Janesville, MN -2
6 DNF 2 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 3
2 1 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
3 2 03 Payton Harazin Payton Harazin Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -1
4 3 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -1
5 5 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

8 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 4
2 1 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN -1
3 10 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 7
4 2 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -2
5 6 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 1
6 4 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN -2
7 7 70 Justin Forcier Justin Forcier Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
8 8 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
9 13 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 4
10 3 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -7
11 11 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -
12 12 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
13 DNF 9 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN -4
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 4
2 1 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -1
3 3 70 Justin Forcier Justin Forcier Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
4 6 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 2
5 7 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 2
6 2 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -4
7 4 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -3
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 2
2 6 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN 4
3 2 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -1
4 4 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
5 5 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN -
6 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -5
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 4
2 4 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 2
3 2 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -1
4 3 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
5 1 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -4
6 6 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -
7 7 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
8 8 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 7
2 4 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 2
3 7 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 4
4 1 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -3
5 5 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
6 3 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -3
7 6 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
8 2 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -6
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 11
2 5 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 3
3 9 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 6
4 2 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -2
5 16 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN 11
6 10 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 4
7 17 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 10
8 8 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
9 4 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -5
10 15 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 5
11 11 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -
12 3 21J Ben Doescher Ben Doescher Clara City, MN Clara City, MN -9
13 18 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN 5
14 6 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN -8
15 7 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -8
16 1 23X Ryan Westman Ryan Westman Ormsby, MN Ormsby, MN -15
17 20 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN 3
18 DNF 13 42 Tyler Archer Tyler Archer Plato, MN Plato, MN -5
19 DNF 14 23M Matt Speiss Matt Speiss Jefferson City, MO Jefferson City, MO -5
20 DNF 19 23 Alexander McFarlen Alexander McFarlen Blaine, MN Blaine, MN -1
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN 2
2 2 21J Ben Doescher Ben Doescher Clara City, MN Clara City, MN -
3 5 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
4 4 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -
5 1 42 Tyler Archer Tyler Archer Plato, MN Plato, MN -4
6 6 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN -
7 DNF 7 23 Alexander McFarlen Alexander McFarlen Blaine, MN Blaine, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 3
2 3 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 1
3 1 23X Ryan Westman Ryan Westman Ormsby, MN Ormsby, MN -2
4 5 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 1
5 2 23M Matt Speiss Matt Speiss Jefferson City, MO Jefferson City, MO -3
6 6 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
7 7 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 2
2 1 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -1
3 5 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 2
4 6 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 2
5 4 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -1
6 2 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -4
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 6
2 8 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 6
3 9 07 Owen Carlson Owen Carlson Somerset, WI Somerset, WI 6
4 12 05 Brandon Allen Brandon Allen St. Peter, MN St. Peter, MN 8
5 5 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
6 6 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN -
7 10 5Z Zachary Wight Zachary Wight Winnebago, MN Winnebago, MN 3
8 3 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -5
9 DNF 11 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 2
10 DNF 2 55 Bruce Allen Bruce Allen Mankato, MN Mankato, MN -8
11 DNF 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -10
12 DNF 13 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN 1
13 DNF 4 17Z Zach Foesch Zach Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -9
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 55 Bruce Allen Bruce Allen Mankato, MN Mankato, MN 1
2 3 17Z Zach Foesch Zach Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 1
3 4 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN 1
4 5 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 1
5 6 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN 1
6 1 5Z Zachary Wight Zachary Wight Winnebago, MN Winnebago, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -
2 6 07 Owen Carlson Owen Carlson Somerset, WI Somerset, WI 4
3 2 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -1
4 5 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 1
5 4 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -1
6 3 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -3
DNS 7 05 Brandon Allen Brandon Allen St. Peter, MN St. Peter, MN -
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 10
2 5 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 3
3 10 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 7
4 1 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
5 3 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN -2
6 8 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 2
7 9 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 2
8 12 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 4
9 7 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN -2
10 4 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -6
11 6 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -5
12 20 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 8
13 16 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 3
14 22 56M Matt Olson Matt Olson Franklin, MN Franklin, MN 8
15 18 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN 3
16 14 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -2
17 13 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -4
18 17 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -1
19 19 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN -
20 DNF 2 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -18
21 DNF 23 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN 2
22 DNF 15 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -7
23 DNF 21 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -2
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 5
2 2 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
3 4 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 1
4 3 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -1
5 1 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -4
6 5 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -1
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 5
2 2 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -
3 5 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 2
4 1 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -3
5 4 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -1
6 3 56M Matt Olson Matt Olson Franklin, MN Franklin, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 1
2 3 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 1
3 4 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 1
4 1 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
5 DNF 5 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN 1
2 5 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
3 6 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
4 4 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -
5 3 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN -2
6 1 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -5
All transfer

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 5 Brandon Beckendorf Brandon Beckendorf Danube, MN Danube, MN 9
2 4 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
3 3 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -
4 5 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 1
5 9 25 Toby Patchen Toby Patchen Isanti, MN Isanti, MN 4
6 8 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 2
7 6 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN -1
8 7 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN -1
9 2 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -7
10 1 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN -9
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 2
2 2 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -
3 4 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN 1
4 5 25 Toby Patchen Toby Patchen Isanti, MN Isanti, MN 1
5 1 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 2
2 5 5 Brandon Beckendorf Brandon Beckendorf Danube, MN Danube, MN 3
3 4 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 1
4 2 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -2
5 1 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -4
All transfer

Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
2 3 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 1
3 2 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -1
4 4 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -
5 5 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -
6 6 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -
7 8 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
8 7 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -1
9 9 46 Chase Picha Chase Picha Glencoe, MN Glencoe, MN -
10 11 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
11 10 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -1
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 1
2 1 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -1
3 5 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 2
4 6 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN 2
5 4 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -1
6 DNF 3 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN 4
2 2 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -
3 1 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -2
4 3 46 Chase Picha Chase Picha Glencoe, MN Glencoe, MN -1
5 4 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -1
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 4
2 1 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -1
3 6 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 3
4 2 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -2
5 3 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -2
6 4 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
2 5 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 3
3 1 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -2
4 3 46 Chase Picha Chase Picha Glencoe, MN Glencoe, MN -1
5 4 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -1
All transfer

Hess Technology Rookie Go-Karts

6 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
2 2 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -
3 8 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN 5
4 4 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
5 3 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -2
6 5 99 Ryder Christianson Ryder Christianson Clara City, MN Clara City, MN -1
7 7 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
DNS 6 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
2 2 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
3 1 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN -2
4 4 99 Ryder Christianson Ryder Christianson Clara City, MN Clara City, MN -
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
2 1 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -1
3 4 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 1
4 3 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
All transfer
4 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 99 Ryder Christianson Ryder Christianson Clara City, MN Clara City, MN -
2 2 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
3 3 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
4 4 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN -
All transfer
4 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN 3
2 3 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
3 2 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
DNS 1 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
All transfer

Hess Technology Junior Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN -
2 2 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
3 4 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN 1
4 3 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -1
5 5 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN -
2 3 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
3 5 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN 2
4 4 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
5 2 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 1
2 5 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 3
3 3 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
4 1 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -3
5 4 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -1
All transfer

Hess Technology Stock Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN 1
2 1 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN -1
3 3 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN -
4 5 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 1
5 6 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 1
6 7 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 1
7 8 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
8 4 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
9 12 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN 3
10 10 55 SunShine Wight SunShine Wight Winnebago, MN Winnebago, MN -
11 11 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -
DNS 9 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 1
2 4 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
3 1 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
4 5 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 1
5 6 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 1
6 3 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN 4
2 6 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN 4
3 2 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -1
4 4 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
5 1 55 SunShine Wight SunShine Wight Winnebago, MN Winnebago, MN -4
6 3 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 1
2 1 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN -1
3 3 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
4 5 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 1
5 6 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
6 4 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -
2 2 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN -
3 5 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 2
4 6 55 SunShine Wight SunShine Wight Winnebago, MN Winnebago, MN 2
5 3 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
6 4 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -2
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying