Arlington Raceway


6/4/2022 - Arlington Raceway

6/4/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

APX Construction Group Night

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby9 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact13 entries
  • eXmark Outlaw Hobby7 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod17 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints12 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars24 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds8 entries
  • EZ Wash & Storage Truck Cross15 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 6
2 6 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 4
3 4 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN 1
4 5 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN 1
5 8 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 3
6 2 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -4
7 1 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -6
8 3 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -5
9 9 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 2
2 4 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 2
3 2 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -1
4 5 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN 1
5 1 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 2
2 1 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -1
3 2 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN -1
4 4 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

8 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 6
2 2 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
3 10 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 7
4 12 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN 8
5 4 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -1
6 13 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 7
7 6 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -1
8 9 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 1
9 8 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN -1
10 5 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -5
11 3 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -8
12 11 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -1
13 DNF 1 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -12
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 4
2 1 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -1
3 4 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 1
4 3 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN -1
5 7 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN 2
6 2 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -4
7 6 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN -1
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
2 6 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 4
3 4 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN 1
4 3 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -1
5 2 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -3
6 DNF 5 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN -1
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 4
2 4 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 2
3 2 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -1
4 7 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN 3
5 DNF 6 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
6 DNF 3 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -3
7 DNF 1 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -6
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 6
2 2 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -
3 5 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 2
4 3 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -1
5 4 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -1
6 6 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
7 1 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -6
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 11
2 7 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 5
3 2 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN -1
4 11 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 7
5 3 17 Lee Beemer Lee Beemer Fairmont, MN Fairmont, MN -2
6 6 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
7 1 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -6
8 10 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN 2
9 13 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN 4
10 9 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN -1
11 5 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -6
12 14 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 2
13 15 21J Ben Doescher Ben Doescher Clara City, MN Clara City, MN 2
14 16 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN 2
15 DNF 4 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -11
16 DNF 8 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -8
17 DNF 17 37 Ridge Larson Ridge Larson Northrop, MN Northrop, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN 1
2 5 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 3
3 4 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
4 6 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN 2
5 3 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -2
6 1 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 3
2 5 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 3
3 6 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 3
4 2 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -2
5 3 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -2
6 DNF 1 37 Ridge Larson Ridge Larson Northrop, MN Northrop, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 17 Lee Beemer Lee Beemer Fairmont, MN Fairmont, MN 1
2 4 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 2
3 3 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
4 5 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN 1
5 1 21J Ben Doescher Ben Doescher Clara City, MN Clara City, MN -4
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 07 Owen Carlson Owen Carlson Somerset, WI Somerset, WI 5
2 8 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 6
3 4 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 1
4 5 05 Brandon Allen Brandon Allen St. Peter, MN St. Peter, MN 1
5 1 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -4
6 7 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 1
7 9 24G Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 2
8 12 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN 4
9 DNF 11 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN 2
10 DNF 3 55 Bruce Allen Bruce Allen Mankato, MN Mankato, MN -7
11 DNF 10 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
12 DNF 2 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -10
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
2 5 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 3
3 4 05 Brandon Allen Brandon Allen St. Peter, MN St. Peter, MN 1
4 6 24G Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 2
5 2 55 Bruce Allen Bruce Allen Mankato, MN Mankato, MN -3
DNS 3 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -
2 3 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 1
3 4 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 1
4 5 07 Owen Carlson Owen Carlson Somerset, WI Somerset, WI 1
5 6 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN 1
6 2 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -4
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 10
2 4 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 2
3 7 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 4
4 8 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 4
5 16 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 11
6 15 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 9
7 9 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
8 10 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
9 6 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -3
10 14 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 4
11 13 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 2
12 5 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -7
13 21 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN 8
14 22 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN 8
15 24 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN 9
16 23 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN 7
17 DNF 2 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN -15
18 DNF 3 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -15
19 DNF 12 7L Jeffrey Larson Jeffrey Larson Reading, MN Reading, MN -7
20 DNF 20 16 Ryan Grochow Ryan Grochow New Ulm, MN New Ulm, MN -
21 DNF 17 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
22 DNF 19 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN -3
DNS 18 11T Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -
DNS 1 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 2
2 4 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 2
3 6 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
4 5 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 1
5 1 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
6 2 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 2
2 5 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
3 6 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN 3
4 4 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN -
5 2 11T Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -3
6 1 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 2
2 1 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -1
3 6 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 3
4 5 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
5 DNF 4 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN -1
6 DNF 2 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 3
2 6 7L Jeffrey Larson Jeffrey Larson Reading, MN Reading, MN 4
3 5 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 2
4 3 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -1
5 2 16 Ryan Grochow Ryan Grochow New Ulm, MN New Ulm, MN -3
6 1 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -5
All transfer

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN -
2 5 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 3
3 4 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 1
4 6 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
5 2 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN -3
6 3 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -3
7 8 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN 1
8 DNF 7 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -1
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 7
2 6 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN 4
3 3 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN -
4 7 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 3
5 4 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN -1
6 5 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -1
7 2 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -5
8 1 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN -7
All transfer

EZ Wash & Storage Truck Cross

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 851 Josh Compton Josh Compton Dassel, MN Dassel, MN 2
2 5 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN 3
3 9 0 Aric Rolf Aric Rolf Green Isle, MN Green Isle, MN 6
4 11 54K Ryan Kisor Ryan Kisor Madison, SD Madison, SD 7
5 1 80 Jesse Dieball Jesse Dieball Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -4
6 15 23 Brian Krueger Brian Krueger Winsted, MN Winsted, MN 9
7 13 76 Nicole Koons Nicole Koons Woodbury, MN Woodbury, MN 6
8 12 26LL Derrek Schmidt Derrek Schmidt Glencoe, MN Glencoe, MN 4
9 14 8J Jace Selly Jace Selly St. Peter, MN St. Peter, MN 5
10 10 49 Brock Bryant Brock Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
11 DNF 4 48 Dakota Bryant Dakota Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -7
12 DNF 6 51K Robert Knuth Robert Knuth Orono, MN Orono, MN -6
13 DNF 7 27 Brice Reierson Brice Reierson Winthrop, MN Winthrop, MN -6
14 DNF 8 51 Andy Meyer Andy Meyer Henderson, MN Henderson, MN -6
15 DNF 2 68X Zachary Luebke Zachary Luebke Hutchinson, MN Hutchinson, MN -13
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 0 Aric Rolf Aric Rolf Green Isle, MN Green Isle, MN 4
2 3 68X Zachary Luebke Zachary Luebke Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
3 2 851 Josh Compton Josh Compton Dassel, MN Dassel, MN -1
4 1 51K Robert Knuth Robert Knuth Orono, MN Orono, MN -3
5 4 76 Nicole Koons Nicole Koons Woodbury, MN Woodbury, MN -1
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN 2
2 5 51 Andy Meyer Andy Meyer Henderson, MN Henderson, MN 3
3 2 48 Dakota Bryant Dakota Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -1
4 4 49 Brock Bryant Brock Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
5 DNF 1 8J Jace Selly Jace Selly St. Peter, MN St. Peter, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 27 Brice Reierson Brice Reierson Winthrop, MN Winthrop, MN 2
2 2 80 Jesse Dieball Jesse Dieball Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -
3 DNF 4 54K Ryan Kisor Ryan Kisor Madison, SD Madison, SD 1
4 DNF 5 26LL Derrek Schmidt Derrek Schmidt Glencoe, MN Glencoe, MN 1
5 DNF 1 23 Brian Krueger Brian Krueger Winsted, MN Winsted, MN -4
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying