Arlington Raceway


6/11/2022 - Arlington Raceway

6/11/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Midwest Machinery Night

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby11 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact14 entries
  • eXmark Outlaw Hobby10 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod18 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints11 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars25 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds9 entries
  • Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts12 entries
  • Hess Technology Rookie Go-Karts7 entries
  • Hess Technology Junior Go-Karts6 entries
  • Hess Technology Stock Go-Karts12 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 9
2 4 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN 2
3 5 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 2
4 8 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN 4
5 6 10 Lee Fetchenhier Lee Fetchenhier Janesville, MN Janesville, MN 1
6 7 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 1
7 3 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -4
8 9 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN 1
9 2 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -7
10 11 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
11 DNF 1 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -10
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 2
2 2 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
3 1 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -2
4 4 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -
5 5 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN -
6 6 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 4
2 2 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -
3 3 10 Lee Fetchenhier Lee Fetchenhier Janesville, MN Janesville, MN -
4 1 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -3
5 4 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -1
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 9
2 7 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN 5
3 1 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN -2
4 6 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 2
5 11 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN 6
6 5 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN -1
7 12 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 5
8 2 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN -6
9 14 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN 5
10 8 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -2
11 DNF 9 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN -2
12 DNF 4 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -8
13 DNF 13 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
14 DNF 3 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -11
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 1
2 6 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 4
3 4 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 1
4 7 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 3
5 5 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
6 3 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN -3
7 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -6
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN 3
2 6 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN 4
3 3 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -
4 7 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 3
5 1 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN -4
6 5 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -1
7 2 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -5
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 8
2 8 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 6
3 2 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -1
4 4 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -
5 5 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
6 6 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
7 3 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -4
8 1 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -7
9 DNF 7 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -2
10 DNF 10 22W Will Miller Will Miller Sacred Heart, MN Sacred Heart, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 4
2 1 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -1
3 4 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 1
4 3 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
5 2 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
2 4 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 2
3 2 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -1
4 1 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -3
5 5 22W Will Miller Will Miller Sacred Heart, MN Sacred Heart, MN -
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 81 Jared Boumeester Jared Boumeester Waseca, MN Waseca, MN 11
2 11 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 9
3 8 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 5
4 2 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -2
5 13 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 8
6 3 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -3
7 14 17 Lee Beemer Lee Beemer Fairmont, MN Fairmont, MN 7
8 5 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -3
9 6 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
10 18 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN 8
11 15 74 Thomas Malchow Thomas Malchow Hutchison, MN Hutchison, MN 4
12 16 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN 4
13 1 23M Matt Speiss Matt Speiss Jefferson City, MO Jefferson City, MO -12
14 4 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -10
15 17 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN 2
16 DNF 7 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -9
17 DNF 10 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN -7
18 DNF 9 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN -9
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN 1
2 3 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
3 5 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN 2
4 1 23M Matt Speiss Matt Speiss Jefferson City, MO Jefferson City, MO -3
5 6 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 1
6 4 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 81 Jared Boumeester Jared Boumeester Waseca, MN Waseca, MN 4
2 4 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
3 2 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -1
4 3 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -1
5 6 17 Lee Beemer Lee Beemer Fairmont, MN Fairmont, MN 1
6 1 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -
2 2 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -
3 4 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 1
4 6 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 2
5 3 74 Thomas Malchow Thomas Malchow Hutchison, MN Hutchison, MN -2
6 5 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -1
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
2 9 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 7
3 7 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN 4
4 11 24G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 7
5 10 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 5
6 2 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -4
7 8 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 1
8 6 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -2
9 4 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -5
10 5 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -5
11 DNF 3 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -8
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
2 6 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 4
3 4 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN 1
4 2 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -2
5 3 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -2
6 5 24G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -1
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 4
2 3 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
3 2 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -1
4 DNF 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -3
DNS 4 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 13 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 12
2 12 21 Jim Horejsi Jim Horejsi Marshall, MN Marshall, MN 10
3 11 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 8
4 5 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 1
5 6 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 1
6 8 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
7 10 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
8 2 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -6
9 21 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 12
10 7 15W Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN -3
11 16 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 5
12 22 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 10
13 23 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN 10
14 20 23 Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN 6
15 18 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 3
16 1 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -15
17 DNF 14 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
18 DNF 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -15
19 DNF 24 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN 5
20 DNF 19 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -1
21 DNF 17 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -4
22 DNF 15 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN -7
23 DNF 4 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -19
24 DNF 9 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN -15
DNS 25 11T Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN 1
2 4 15W Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 2
3 3 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
4 5 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 1
5 7 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 2
6 6 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN -
7 1 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -6
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 2
2 4 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
3 2 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -1
4 1 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
5 5 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -
6 DNF 6 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
2 5 21 Jim Horejsi Jim Horejsi Marshall, MN Marshall, MN 3
3 3 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -
4 6 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN 2
5 2 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -3
6 1 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
2 2 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -
3 6 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 3
4 3 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -1
5 5 23 Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -
6 DNF 1 11T Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -5
All transfer

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 3
2 5 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 3
3 7 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 4
4 6 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
5 8 25 Toby Patchen Toby Patchen Isanti, MN Isanti, MN 3
6 1 45 Timothy Patchen Timothy Patchen Isanti, MN Isanti, MN -5
7 3 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN -4
8 9 7 Rick Schroeder Rick Schroeder Montevideo, MN Montevideo, MN 1
9 2 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -7
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 2
2 2 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN -
3 4 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 1
4 5 7 Rick Schroeder Rick Schroeder Montevideo, MN Montevideo, MN 1
5 1 45 Timothy Patchen Timothy Patchen Isanti, MN Isanti, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 1
2 3 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
3 4 25 Toby Patchen Toby Patchen Isanti, MN Isanti, MN 1
4 1 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -3
All transfer

Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 2
2 7 0X Dalton Oestreich Dalton Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 5
3 12 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 9
4 8 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN 4
5 4 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -1
6 2 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -4
7 5 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -2
8 1 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -7
9 6 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -3
10 10 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -
11 11 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -
12 DNF 9 46 Chase Picha Chase Picha Glencoe, MN Glencoe, MN -3

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 3
2 2 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -
3 3 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -
4 6 0X Dalton Oestreich Dalton Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
5 1 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -4
DNS 5 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
2 5 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 3
3 4 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN 1
4 3 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -1
5 1 46 Chase Picha Chase Picha Glencoe, MN Glencoe, MN -4
6 6 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -
All transfer

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 1
2 3 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 1
3 4 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 1
4 1 0X Dalton Oestreich Dalton Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
5 5 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -
6 6 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -
All transfer

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
2 5 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 3
3 3 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -
4 4 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -
5 6 46 Chase Picha Chase Picha Glencoe, MN Glencoe, MN 1
6 2 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -4
All transfer

Hess Technology Rookie Go-Karts

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
2 3 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 1
3 2 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN -1
4 4 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -
5 6 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
6 5 21 Colten Horejsi Colten Horejsi New Ulm, MN New Ulm, MN -1
7 7 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
2 5 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN 3
3 6 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 3
4 3 21 Colten Horejsi Colten Horejsi New Ulm, MN New Ulm, MN -1
5 2 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -3
6 7 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
7 1 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -6
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
2 3 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN 1
3 2 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
4 6 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN 2
5 5 21 Colten Horejsi Colten Horejsi New Ulm, MN New Ulm, MN -
6 1 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -5
7 7 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
All transfer

Hess Technology Junior Go-Karts

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 1
2 1 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
3 5 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN 2
4 3 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -1
5 4 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -1
6 6 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 4
2 4 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 2
3 2 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -1
4 3 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -1
5 1 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -4
6 6 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 2
2 2 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN -
3 5 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 2
4 6 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 2
5 1 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -4
6 4 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -2
All transfer

Hess Technology Stock Go-Karts

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -
2 2 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
3 7 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 4
4 5 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
5 9 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN 4
6 3 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -3
7 11 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 4
8 4 15 Bruce Defries Bruce Defries Mankato, MN Mankato, MN -4
9 10 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 1
10 8 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
11 6 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -5
12 12 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 3
2 2 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -
3 1 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
4 3 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
5 5 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -
6 6 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 2
2 2 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
3 5 15 Bruce Defries Bruce Defries Mankato, MN Mankato, MN 2
4 4 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN -
5 6 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 1
6 DNF 1 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -5
All transfer

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 2
2 5 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN 3
3 2 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -1
4 4 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
5 6 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
6 1 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -5
All transfer

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 3
2 2 15 Bruce Defries Bruce Defries Mankato, MN Mankato, MN -
3 5 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
4 3 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN -1
5 1 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -4
6 6 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying