Arlington Raceway


6/18/2022 - Arlington Raceway

6/18/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Renville Sibley Sanitation and Northland Drying Night

Auto Cross along with all the oval classes.

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby8 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact9 entries
  • eXmark Outlaw Hobby7 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod12 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints13 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars20 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds10 entries
  • Jerry's HQ Foods Auto Cross12 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 4
2 1 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -1
3 2 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -1
4 3 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -1
5 7 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 2
6 6 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
7 DNF 8 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
8 DNF 4 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -4
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
2 4 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN 2
3 6 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 3
4 7 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 3
5 5 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -
6 2 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -4
7 8 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
8 DNF 3 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -5
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 4
2 8 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 6
3 7 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN 4
4 4 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -
5 2 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -3
6 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -5
7 DNF 6 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN -1
8 DNF 3 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN -5
DNS 9 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 2
2 2 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -
3 5 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 2
4 1 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -3
DNS 4 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN 3
2 3 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN 1
3 2 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -1
4 DNF 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 3
2 1 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
3 6 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN 3
4 3 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -1
5 2 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -3
DNS 5 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN -
DNS 7 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 5
2 2 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
3 5 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN 2
4 3 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -1
5 DNF 7 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 2
6 DNF 1 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -5
7 DNF 4 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 9
2 7 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 5
3 8 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 5
4 6 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 2
5 5 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN -
6 4 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
7 11 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN 4
8 9 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
9 1 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -8
10 DNF 2 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -8
11 DNF 12 21J Ben Doescher Ben Doescher Clara City, MN Clara City, MN 1
DQ 3 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
2 5 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 3
3 6 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 3
4 2 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -2
5 1 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -4
6 4 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 1
2 3 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN 1
3 4 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 1
4 5 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
5 6 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 1
6 1 21J Ben Doescher Ben Doescher Clara City, MN Clara City, MN -5
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 9
2 6 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 4
3 7 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN 4
4 5 24G Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
5 2 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -3
6 DNF 8 05 Brandon Allen Brandon Allen St. Peter, MN St. Peter, MN 2
7 DNF 13 5Z Zachary Wight Zachary Wight Winnebago, MN Winnebago, MN 6
8 DNF 12 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 4
9 DNF 11 22 Justin Allen Justin Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 2
10 DNF 4 56M Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -6
11 DNF 3 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -8
12 DNF 9 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN -3
13 DNF 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -12
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 24G Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
2 2 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -
3 5 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN 2
4 6 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 2
5 3 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -2
6 7 22 Justin Allen Justin Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
7 DNF 1 5Z Zachary Wight Zachary Wight Winnebago, MN Winnebago, MN -6
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -
2 3 56M Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 1
3 6 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 3
4 4 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
5 5 05 Brandon Allen Brandon Allen St. Peter, MN St. Peter, MN -
6 2 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -4
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 1
2 5 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
3 14 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 11
4 11 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 7
5 8 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 3
6 16 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 10
7 9 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
8 20 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN 12
9 15 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 6
10 18 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 8
11 7 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN -4
12 3 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN -9
13 1 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -12
14 10 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA -4
15 12 5 Luke Sathoff Luke Sathoff Jackson, MN Jackson, MN -3
16 19 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 3
17 6 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -11
18 4 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -14
19 17 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
20 DNF 13 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -7
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 3
2 7 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 5
3 6 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
4 1 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -3
5 2 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -3
6 5 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -1
7 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 3
2 6 5 Luke Sathoff Luke Sathoff Jackson, MN Jackson, MN 4
3 2 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN -1
4 7 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 3
5 5 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
6 1 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -5
7 3 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 2
2 5 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 3
3 1 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -2
4 2 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -2
5 6 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 1
6 DNF 4 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -2
All transfer

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 3
2 2 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -
3 3 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN -
4 6 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 2
5 5 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
6 1 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -5
7 7 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -
8 9 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
9 8 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -1
10 DNF 10 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 2
2 4 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 2
3 2 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -1
4 DNF 5 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN 1
DNS 1 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 1
2 3 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
3 5 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
4 4 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -
5 DNF 1 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -4
All transfer

Jerry's HQ Foods Auto Cross

6 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 54 Aaron Brinkman Aaron Brinkman Gaylord, MN Gaylord, MN 3
2 7 50 Emily McConnell Emily McConnell Henderson, MN Henderson, MN 5
3 5 49 Dylan Braunworth Dylan Braunworth Gaylord, MN Gaylord, MN 2
4 10 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN 6
5 9 2R Skyler Roehler Skyler Roehler Arlington, MN Arlington, MN 4
6 12 851 Alexis Bruins Alexis Bruins Le Sueur, MN Le Sueur, MN 6
7 3 29X Jayce Seifert Jayce Seifert New Ulm, MN New Ulm, MN -4
8 DNF 2 08 Levi Selly Levi Selly St. Peter, MN St. Peter, MN -6
9 DNF 1 96X Blake Teubert Blake Teubert Glencoe, MN Glencoe, MN -8
10 DNF 11 8J Jace Selly Jace Selly St. Peter, MN St. Peter, MN 1
DNS 8 32 Zach Trimbo Zach Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
DQ 6 30 Karly Breeggemann Karly Breeggemann Jordan, MN Jordan, MN -
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 54 Aaron Brinkman Aaron Brinkman Gaylord, MN Gaylord, MN 2
2 6 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN 4
3 1 96X Blake Teubert Blake Teubert Glencoe, MN Glencoe, MN -2
4 4 30 Karly Breeggemann Karly Breeggemann Jordan, MN Jordan, MN -
5 5 32 Zach Trimbo Zach Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
DNS 2 8J Jace Selly Jace Selly St. Peter, MN St. Peter, MN -
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 49 Dylan Braunworth Dylan Braunworth Gaylord, MN Gaylord, MN 2
2 1 08 Levi Selly Levi Selly St. Peter, MN St. Peter, MN -1
3 5 2R Skyler Roehler Skyler Roehler Arlington, MN Arlington, MN 2
4 4 50 Emily McConnell Emily McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
5 2 29X Jayce Seifert Jayce Seifert New Ulm, MN New Ulm, MN -3
6 6 851 Alexis Bruins Alexis Bruins Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying