Arlington Raceway


6/25/2022 - Arlington Raceway

6/25/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Pepsi of Mankato Night

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby14 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact13 entries
  • eXmark Outlaw Hobby7 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod13 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints10 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars22 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds10 entries
  • Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts12 entries
  • Hess Technology Rookie Go-Karts8 entries
  • Hess Technology Junior Go-Karts6 entries
  • Hess Technology Stock Go-Karts13 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 7
2 6 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 4
3 2 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -1
4 3 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
5 DNF 4 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -1
6 DNF 5 100 Lee Fetchenhier Lee Fetchenhier Janesville, MN Janesville, MN -1
7 DNF 10 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN 3
8 DNF 9 A1 Nate Manderfield Nate Manderfield Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 1
9 DNF 7 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -2
10 DNF 1 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -9
11 DNF 14 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
12 DNF 11 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -1
13 DNF 13 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -
14 DNF 12 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN -2
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 5
2 4 100 Lee Fetchenhier Lee Fetchenhier Janesville, MN Janesville, MN 2
3 1 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -2
4 2 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -2
5 5 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -
6 3 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN -3
7 DNF 7 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 3
2 6 A1 Nate Manderfield Nate Manderfield Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 4
3 3 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -
4 1 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -3
5 7 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN 2
6 DNF 5 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -1
7 DNF 2 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -5
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 9
2 9 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN 7
3 6 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 3
4 5 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 1
5 4 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -1
6 3 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -3
7 1 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -6
8 11 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN 3
9 2 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN -7
10 13 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
11 7 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN -4
12 DNF 12 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -
13 DNF 8 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN -5
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 6
2 6 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 4
3 4 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 1
4 2 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN -2
5 5 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN -
6 3 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -3
7 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -6
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 3
2 3 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN 1
3 5 16X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN 2
4 2 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -2
5 1 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -4
6 6 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 4
2 3 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 1
3 7 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN 4
4 1 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -3
5 6 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
6 2 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
7 4 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -3
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 6
2 4 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 2
3 2 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
4 1 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -3
5 6 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN 1
6 3 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
7 5 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -2
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 6
2 10 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 8
3 3 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN -
4 9 111B Eric Bassett Eric Bassett Mankato, MN Mankato, MN 5
5 1 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -4
6 8 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
7 11 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 4
8 6 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -2
9 4 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -5
10 12 80 Brandon Karnik Brandon Karnik Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 2
11 5 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -6
12 DNF 13 23M Matt Speiss Matt Speiss Jefferson City, MO Jefferson City, MO 1
13 DNF 2 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -11
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 1
2 1 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -1
3 4 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 1
4 5 111B Eric Bassett Eric Bassett Mankato, MN Mankato, MN 1
5 3 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -2
6 6 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN -
7 DNF 7 23M Matt Speiss Matt Speiss Jefferson City, MO Jefferson City, MO -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 3
2 2 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
3 6 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 3
4 3 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -1
5 1 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -4
6 5 80 Brandon Karnik Brandon Karnik Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -1
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 3
2 8 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 6
3 7 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 4
4 6 24G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 2
5 10 54 Javen Ostermann Javen Ostermann Courtland, MN Courtland, MN 5
6 1 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -5
7 2 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -5
8 DNF 9 07 Owen Carlson Owen Carlson Somerset, WI Somerset, WI 1
9 DNF 3 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -6
10 DNF 5 56M Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -5
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 56M Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 2
2 5 54 Javen Ostermann Javen Ostermann Courtland, MN Courtland, MN 3
3 1 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -2
4 4 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
5 2 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 1
2 3 24G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 1
3 4 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 1
4 5 07 Owen Carlson Owen Carlson Somerset, WI Somerset, WI 1
5 1 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -4
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 4
2 9 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 7
3 10 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 7
4 12 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 8
5 7 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 2
6 11 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 5
7 3 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -4
8 14 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 6
9 18 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 9
10 8 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -2
11 13 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 2
12 1 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -11
13 19 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN 6
14 17 16 Ryan Grochow Ryan Grochow New Ulm, MN New Ulm, MN 3
15 4 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -11
16 21 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN 5
17 20 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 3
18 22 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN 4
19 DNF 16 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -3
20 DNF 15 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA -5
21 DNF 6 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -15
22 DNF 2 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -20
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 5
2 1 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -1
3 4 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 1
4 7 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 3
5 8 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 3
6 3 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -3
7 5 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -2
8 DNF 2 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -6
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
2 1 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
3 6 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
4 7 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 3
5 5 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -
6 2 16 Ryan Grochow Ryan Grochow New Ulm, MN New Ulm, MN -4
7 DNF 3 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
2 5 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 3
3 6 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
4 1 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -3
5 7 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 2
6 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -3
7 2 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -5
All transfer

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 8
2 10 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 8
3 5 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN 2
4 8 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 4
5 7 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
6 3 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -3
7 6 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -1
8 4 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN -4
9 DNF 2 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -7
10 DNF 1 7 Rick Schroeder Rick Schroeder Montevideo, MN Montevideo, MN -9
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 3
2 5 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 3
3 1 7 Rick Schroeder Rick Schroeder Montevideo, MN Montevideo, MN -2
4 3 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -1
5 2 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
2 4 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 2
3 5 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN 2
4 2 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
5 DNF 1 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -4
All transfer

Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 2
2 2 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -
3 4 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 1
4 9 0X Dalton Oestreich Dalton Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 5
5 8 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN 3
6 5 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -1
7 7 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -
8 1 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -7
9 6 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -3
10 10 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
11 11 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -
12 12 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN 1
2 6 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 4
3 3 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -
4 4 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -
5 1 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -4
6 5 0X Dalton Oestreich Dalton Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 2
2 5 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 3
3 2 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -1
4 4 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -
5 6 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
6 DNF 1 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -
2 4 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 2
3 2 0X Dalton Oestreich Dalton Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
4 3 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -1
5 5 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -
6 6 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
2 3 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 1
3 4 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
4 2 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -2
5 6 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
6 5 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -1
All transfer

Hess Technology Rookie Go-Karts

6 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
2 1 21 Colten Horejsi Colten Horejsi New Ulm, MN New Ulm, MN -1
3 3 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
4 5 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN 1
5 6 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
6 8 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 2
7 4 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -3
8 7 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Colten Horejsi Colten Horejsi New Ulm, MN New Ulm, MN 1
2 4 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 2
3 3 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN -
4 1 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -3
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
2 1 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -1
3 3 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
4 4 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -
All transfer
4 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 21 Colten Horejsi Colten Horejsi New Ulm, MN New Ulm, MN 2
2 1 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
3 2 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN -1
4 4 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
All transfer
4 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
2 4 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN 2
3 1 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -2
DNS 2 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
All transfer

Hess Technology Junior Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
2 2 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN -
3 3 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
4 6 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
5 5 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -
DNS 4 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 4
2 6 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 4
3 3 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
4 2 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -2
5 4 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -1
6 1 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN -
2 2 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
3 4 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 1
4 5 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 1
5 3 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -2
6 6 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
All transfer

Hess Technology Stock Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 3
2 1 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
3 2 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN -1
4 3 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN -1
5 7 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN 2
6 8 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN 2
7 5 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -2
8 13 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 5
9 6 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -3
10 10 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
11 12 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 1
12 11 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -1
13 DNF 9 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
2 5 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
3 6 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN 3
4 7 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 3
5 3 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -2
6 1 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -5
7 2 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 4
2 3 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN 1
3 6 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 3
4 1 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
5 2 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -3
6 DNF 4 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -2
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -
2 4 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
3 5 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 2
4 6 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 2
5 7 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN 2
6 2 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN -4
7 DNF 3 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
All transfer
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN -
2 2 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
3 5 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN 2
4 4 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -
5 6 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
DNS 3 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying