Arlington Raceway


7/2/2022 - Arlington Raceway

7/2/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

NAPA Fireworks Spectacular

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby15 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact14 entries
  • eXmark Outlaw Hobby8 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod15 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints11 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars26 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds8 entries
  • Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts10 entries
  • Hess Technology Rookie Go-Karts8 entries
  • Hess Technology Junior Go-Karts6 entries
  • Hess Technology Stock Go-Karts11 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 6
2 2 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -
3 3 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -
4 6 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 2
5 4 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
6 9 51B Brandon Bombardo Brandon Bombardo New Prague, MN New Prague, MN 3
7 8 23 Tayte Harazin Tayte Harazin Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
8 5 03 Payton Harazin Payton Harazin Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -3
9 11 01X Patrick Oestreich Patrick Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
10 13 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 3
11 14 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN 3
12 1 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN -11
13 10 22W Will Miller Will Miller Sacred Heart, MN Sacred Heart, MN -3
14 12 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -2
15 15 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 1
2 1 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN -1
3 3 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -
4 6 23 Tayte Harazin Tayte Harazin Redwood falls, MN Redwood falls, MN 2
5 4 03 Payton Harazin Payton Harazin Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -1
6 7 01X Patrick Oestreich Patrick Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
7 8 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
8 DNF 5 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 3
2 5 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 3
3 3 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
4 6 51B Brandon Bombardo Brandon Bombardo New Prague, MN New Prague, MN 2
5 7 22W Will Miller Will Miller Sacred Heart, MN Sacred Heart, MN 2
6 2 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -4
7 DNF 1 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -6
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 7
2 9 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 7
3 5 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 2
4 4 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN -
5 7 3 RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN 2
6 10 19 Jerry Coopman Jerry Coopman Mankato, MN Mankato, MN 4
7 6 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -1
8 3 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN -5
9 13 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN 4
10 2 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -8
11 11 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -
12 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -11
13 DNF 12 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -1
14 DNF 14 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 2
2 6 3 RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN 4
3 5 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 2
4 4 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN -
5 7 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 2
6 1 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -5
7 2 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -5
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 5
2 4 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 2
3 3 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN -
4 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
5 DNF 7 19 Jerry Coopman Jerry Coopman Mankato, MN Mankato, MN 2
6 DNF 5 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -1
7 DNF 2 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -5
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 3
2 5 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 3
3 3 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -
4 2 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -2
5 7 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
6 6 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -
7 1 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -6
8 8 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4X Scott Oestreich Scott Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
2 4 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 2
3 8 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 5
4 7 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 3
5 3 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -2
6 2 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -4
7 5 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
8 6 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -2
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 9
2 8 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 6
3 3 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN -
4 6 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN 2
5 7 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 2
6 9 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 3
7 4 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -3
8 14 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 6
9 12 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN 3
10 2 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -8
11 11 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -
12 DNF 5 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN -7
13 DNF 13 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
14 DNF 15 80 Brandon Karnik Brandon Karnik Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 1
15 DNF 1 21J Ben Doescher Ben Doescher Clara City, MN Clara City, MN -14
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN 1
2 3 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 1
3 7 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 4
4 8 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 4
5 6 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 1
6 1 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -5
7 5 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
8 4 80 Brandon Karnik Brandon Karnik Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 1
2 4 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN 2
3 6 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 3
4 1 21J Ben Doescher Ben Doescher Clara City, MN Clara City, MN -3
5 3 53 Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN -2
6 5 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -1
7 7 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN -
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 4
2 2 22 Justin Allen Justin Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
3 9 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN 6
4 7 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 3
5 10 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 5
6 8 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 2
7 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -6
8 6 24G Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN -2
9 4 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -5
10 11 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN 1
11 DNF 3 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -8
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -
2 2 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
3 3 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
4 4 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN -
5 5 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN -
6 6 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 22 Justin Allen Justin Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
2 4 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 2
3 5 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 2
4 2 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -2
5 3 24G Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN -2
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 6
2 11 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 9
3 8 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 5
4 12 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 8
5 9 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 4
6 14 15W Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 8
7 5 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA -2
8 1 15 Brad Lange Brad Lange Jordan, MN Jordan, MN -7
9 18 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 9
10 19 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN 9
11 4 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -7
12 10 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN -2
13 20 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 7
14 21 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN 7
15 24 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN 9
16 22 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 6
17 13 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -4
18 15 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -3
19 2 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -17
20 DNF 6 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -14
21 DNF 16 3 Dave Johnson Dave Johnson New Prague, MN New Prague, MN -5
22 DNF 3 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -19
23 DNF 17 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -6
24 DNF 23 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -1
8 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 1
2 5 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 3
3 10 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN 7
4 1 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -3
5 6 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN 1
6 7 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 1
7 4 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -3
8 9 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN 1
Top 8 transfer
9 3 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -6
10 8 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 5
2 1 15 Brad Lange Brad Lange Jordan, MN Jordan, MN -1
3 4 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 1
4 2 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -2
Top 4 transfer
5 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -2
6 5 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -1
7 7 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN -
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
2 3 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 1
3 6 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
4 4 15W Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN -
Top 4 transfer
5 5 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -
6 1 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -5
7 7 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN -
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 5
2 3 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
3 5 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 2
4 4 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
Top 4 transfer
5 1 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -4
6 2 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -4
6 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
2 3 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 1
3 5 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
4 6 3 Dave Johnson Dave Johnson New Prague, MN New Prague, MN 2
Top 4 transfer
5 2 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -3
6 DNF 1 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -5

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 2
2 1 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -1
3 5 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 2
4 4 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN -
5 2 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -3
6 7 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN 1
7 8 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN 1
8 6 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -2
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 3
2 6 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 4
3 8 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 5
4 7 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 3
5 5 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -
6 1 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -5
7 3 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -4
8 DNF 2 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -6
All transfer

Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
2 3 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 1
3 4 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN 1
4 2 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -2
5 10 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 5
6 8 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN 2
7 5 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -2
8 9 46 Chase Picha Chase Picha Glencoe, MN Glencoe, MN 1
9 7 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -2
10 DNF 6 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -4
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 4
2 4 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 2
3 3 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -
4 2 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -2
5 1 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -4
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 3
2 3 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN 1
3 2 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -1
4 1 46 Chase Picha Chase Picha Glencoe, MN Glencoe, MN -3
5 5 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
2 2 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -
3 5 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN 2
4 4 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -
5 3 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -2
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -
2 2 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -
3 3 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
4 5 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
5 4 46 Chase Picha Chase Picha Glencoe, MN Glencoe, MN -1

Hess Technology Rookie Go-Karts

6 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 10 Daniel Landers Daniel Landers Olivia, MN Olivia, MN 2
2 2 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
3 4 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN 1
4 6 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 2
5 5 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -
6 8 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 2
7 7 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
8 DNF 1 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -7
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 10 Daniel Landers Daniel Landers Olivia, MN Olivia, MN 1
2 4 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 2
3 3 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN -
4 1 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -3
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
2 1 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -1
3 3 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
4 4 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -
4 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
2 2 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN -
3 3 10 Daniel Landers Daniel Landers Olivia, MN Olivia, MN -
4 4 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
4 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
2 2 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
3 4 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN 1
4 1 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -3

Hess Technology Junior Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 1
2 3 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
3 4 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN 1
4 6 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 2
5 5 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
6 DNF 1 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -5
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 2
2 5 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 3
3 6 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 3
4 4 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -
5 2 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
6 1 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -5
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN -
2 4 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 2
3 2 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
4 3 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -1
5 5 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
6 6 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -

Hess Technology Stock Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 1
2 1 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN -1
3 4 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN 1
4 5 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
5 6 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 1
6 8 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
7 9 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 2
8 11 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN 3
9 7 10 Jaydin Loya Jaydin Loya Alden, MN Alden, MN -2
10 DNF 3 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -7
11 DNF 10 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 4
2 4 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 2
3 6 10 Jaydin Loya Jaydin Loya Alden, MN Alden, MN 3
4 2 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -2
5 DNF 3 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
DNS 1 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 1
2 3 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN 1
3 5 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 2
4 4 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
5 1 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -4
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 1
2 4 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
3 5 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 2
4 6 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN 2
5 1 10 Jaydin Loya Jaydin Loya Alden, MN Alden, MN -4
DNS 3 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -
2 2 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
3 3 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -
4 4 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -
5 5 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying