Arlington Raceway


7/16/2022 - Arlington Raceway

7/16/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Toppers & Trailers Plus Alcom LLC, Dan Grams Memorial Night

FBM Karts and all the Oval Classes

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby10 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact16 entries
  • eXmark Outlaw Hobby9 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod13 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints14 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars21 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds11 entries
  • Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts10 entries
  • Hess Technology Rookie Go-Karts8 entries
  • Hess Technology Junior Go-Karts6 entries
  • Hess Technology Stock Go-Karts13 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 6
2 8 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN 6
3 1 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -2
4 3 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -1
5 5 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -
6 4 01X Patrick Oestreich Patrick Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
7 6 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
8 10 14E Erich Koester Erich Koester Stewart, MN Stewart, MN 2
9 9 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
10 DNF 2 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -8
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
2 4 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 2
3 1 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -2
4 3 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -1
5 5 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -
2 3 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 1
3 4 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN 1
4 2 01X Patrick Oestreich Patrick Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
5 5 14E Erich Koester Erich Koester Stewart, MN Stewart, MN -
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 7
2 9 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 7
3 7 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN 4
4 10 7F Neil Forsberg Neil Forsberg Mankato, MN Mankato, MN 6
5 6 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 1
6 2 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -4
7 4 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN -3
8 3 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -5
9 5 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -4
10 14 03 Michael Rehnelt Michael Rehnelt Windom, MN Windom, MN 4
11 1 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -10
12 12 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -
13 16 40P Jack Post Jack Post Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 3
14 13 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -1
15 15 3B James Brewer James Brewer Windom, MN Windom, MN -
DNS 11 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 4
2 3 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN 1
3 4 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 1
4 6 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 2
5 7 7F Neil Forsberg Neil Forsberg Mankato, MN Mankato, MN 2
6 1 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -5
7 2 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -5
8 8 3B James Brewer James Brewer Windom, MN Windom, MN -
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 3
2 3 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN 1
3 5 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN 2
4 6 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 2
5 1 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -4
6 2 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -4
7 7 03 Michael Rehnelt Michael Rehnelt Windom, MN Windom, MN -
8 8 40P Jack Post Jack Post Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 7
2 4 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 2
3 2 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
4 5 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN 1
5 6 2D Mori Oestreich Mori Oestreich Henderson, MN Henderson, MN 1
6 1 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -5
7 9 96X Blake Teubert Blake Teubert Glencoe, MN Glencoe, MN 2
8 7 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN -1
9 3 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -6
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -
2 2 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -
3 3 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -
4 5 96X Blake Teubert Blake Teubert Glencoe, MN Glencoe, MN 1
5 DNF 4 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN -1
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 3
2 2 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -
3 1 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
4 3 2D Mori Oestreich Mori Oestreich Henderson, MN Henderson, MN -1
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 7
2 9 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 7
3 1 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -2
4 4 22K Mike Kennedy Mike Kennedy Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
5 7 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 2
6 3 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
7 10 5B Tim Bergerson Tim Bergerson Eagle Lake, MN Eagle Lake, MN 3
8 5 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -3
9 12 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN 3
10 2 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -8
11 11 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -
12 DNF 13 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN 1
DQ 6 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 5
2 4 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN 2
3 5 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 2
4 2 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -2
5 3 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
6 7 5B Tim Bergerson Tim Bergerson Eagle Lake, MN Eagle Lake, MN 1
7 1 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -6
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 3
2 5 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 3
3 2 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -1
4 3 22K Mike Kennedy Mike Kennedy Madison Lake, MN Madison Lake, MN -1
5 6 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN 1
6 DNF 1 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -5
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 3
2 1 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -1
3 6 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 3
4 10 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 6
5 3 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -2
6 7 33S Jeremy Schultz Jeremy Schultz Stewart, MN Stewart, MN 1
7 12 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 5
8 2 45 Monty Ferriera Monty Ferriera Lincoln, NE Lincoln, NE -6
9 DNF 11 22 Justin Allen Justin Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 2
10 DNF 8 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN -2
11 DNF 13 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 2
12 DNF 14 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN 2
13 DNF 9 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -4
14 DNF 5 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -9
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
2 5 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 3
3 4 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
4 7 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 3
5 2 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -3
6 6 22 Justin Allen Justin Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
7 3 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 45 Monty Ferriera Monty Ferriera Lincoln, NE Lincoln, NE 3
2 2 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -
3 1 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -2
4 6 33S Jeremy Schultz Jeremy Schultz Stewart, MN Stewart, MN 2
5 5 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN -
6 3 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN -3
7 7 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
2 8 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 6
3 9 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 6
4 7 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 3
5 5 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -
6 11 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 5
7 17 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 10
8 10 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 2
9 3 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -6
10 4 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -6
11 13 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 2
12 12 17 Trevor Holm Trevor Holm Slayton, MN Slayton, MN -
13 2 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -11
14 20 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 6
15 19 56M Matt Olson Matt Olson Franklin, MN Franklin, MN 4
16 16 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -
17 18 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN 1
18 21 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN 3
19 14 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -5
20 DNF 15 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -5
21 DNF 6 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -15
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
2 2 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -
3 6 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 3
4 3 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -1
5 5 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN -
6 4 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -2
7 7 56M Matt Olson Matt Olson Franklin, MN Franklin, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 2
2 6 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 4
3 7 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 4
4 5 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 1
5 1 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -4
6 DNF 4 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA -2
7 DNF 2 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 2
2 5 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
3 4 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 1
4 7 17 Trevor Holm Trevor Holm Slayton, MN Slayton, MN 3
5 6 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 1
6 2 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -4
7 1 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -6
All transfer

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 8
2 6 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 4
3 7 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 4
4 10 M8 Dalton Magers Dalton Magers Redwood falls, MN Redwood falls, MN 6
5 4 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN -1
6 3 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -3
7 5 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -2
8 8 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
9 1 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -8
10 DNF 11 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN 1
11 DNF 2 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -9
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 3
2 5 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 3
3 3 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN -
4 6 M8 Dalton Magers Dalton Magers Redwood falls, MN Redwood falls, MN 2
5 2 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -3
6 1 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 4
2 3 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN 1
3 4 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 1
4 2 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -2
5 1 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -4
All transfer

Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
2 5 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 3
3 2 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -1
4 8 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN 4
5 7 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN 2
6 4 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
7 6 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -1
8 9 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
9 10 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN 1
10 3 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -7
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 3
2 2 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
3 5 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 2
4 3 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -1
5 1 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -4
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 4
2 2 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -
3 4 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN 1
4 3 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -1
5 1 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -4
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -
2 2 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -
3 4 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
4 3 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -1
DNS 5 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
2 2 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -
3 4 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 1
4 3 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -1
5 5 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -
All transfer

Hess Technology Rookie Go-Karts

6 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -
2 5 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 3
3 2 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN -1
4 3 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -1
5 4 33 August Gregory August Gregory Buffalo, MN Buffalo, MN -1
6 7 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
7 6 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
8 8 17 Jaxson Latzke Jaxson Latzke Arlington, MN Arlington, MN -
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN 1
2 3 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN 1
3 4 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
4 1 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -3
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 33 August Gregory August Gregory Buffalo, MN Buffalo, MN -
2 2 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
3 3 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
4 4 17 Jaxson Latzke Jaxson Latzke Arlington, MN Arlington, MN -
4 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN 1
2 3 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN 1
3 4 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
4 DNF 1 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -3
4 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
2 2 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
3 4 33 August Gregory August Gregory Buffalo, MN Buffalo, MN 1
4 1 17 Jaxson Latzke Jaxson Latzke Arlington, MN Arlington, MN -3

Hess Technology Junior Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN -
2 3 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
3 2 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -1
4 5 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN 1
5 4 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -1
6 6 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 5
2 3 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 1
3 4 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN 1
4 5 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
5 2 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
6 1 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN -
2 2 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
3 4 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 1
4 5 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
5 6 11L Liberty Allen Liberty Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 1
6 DNF 3 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -3
All transfer

Hess Technology Stock Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 1
2 1 15 Bruce Defries Bruce Defries Mankato, MN Mankato, MN -1
3 4 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
4 5 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 1
5 9 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 4
6 10 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 4
7 8 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 1
8 11 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 3
9 12 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN 3
10 3 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -7
11 7 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -4
12 6 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -6
13 13 07 Lexi Kuphal Lexi Kuphal Arlington, MN Arlington, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 15 Bruce Defries Bruce Defries Mankato, MN Mankato, MN 2
2 5 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 3
3 1 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -2
4 6 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 2
5 4 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -1
6 2 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -4
DNS 7 07 Lexi Kuphal Lexi Kuphal Arlington, MN Arlington, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 4
2 6 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 4
3 3 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
4 4 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -
5 2 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -3
6 1 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 2
2 5 15 Bruce Defries Bruce Defries Mankato, MN Mankato, MN 3
3 2 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN -1
4 6 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 2
5 7 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN 2
6 4 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -2
7 1 07 Lexi Kuphal Lexi Kuphal Arlington, MN Arlington, MN -6
All transfer
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -
2 2 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
3 6 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
4 3 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -1
5 5 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -
6 4 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -2
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying