Arlington Raceway


7/30/2022 - Arlington Raceway

7/30/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Bode Collision & Glass, K&R Towing Night

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby10 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact13 entries
  • eXmark Outlaw Hobby9 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod18 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints10 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars21 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds9 entries
  • Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts12 entries
  • Hess Technology Rookie Go-Karts8 entries
  • Hess Technology Junior Go-Karts4 entries
  • Hess Technology Stock Go-Karts12 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 7
2 5 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 3
3 7 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 4
4 6 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN 2
5 2 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -3
6 4 100 Lee Fetchenhier Lee Fetchenhier Janesville, MN Janesville, MN -2
7 9 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 2
8 1 22W Will Miller Will Miller Sacred Heart, MN Sacred Heart, MN -7
9 DNF 3 01X Patrick Oestreich Patrick Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -6
10 DNF 10 14E Erich Koester Erich Koester Stewart, MN Stewart, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 3
2 5 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 3
3 3 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -
4 2 01X Patrick Oestreich Patrick Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
5 DNF 1 22W Will Miller Will Miller Sacred Heart, MN Sacred Heart, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 3
2 2 100 Lee Fetchenhier Lee Fetchenhier Janesville, MN Janesville, MN -
3 1 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -2
4 3 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -1
5 5 14E Erich Koester Erich Koester Stewart, MN Stewart, MN -
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 8
2 1 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -1
3 8 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN 5
4 4 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN -
5 3 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -2
6 7 7F Neil Forsberg Neil Forsberg Mankato, MN Mankato, MN 1
7 2 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -5
8 DNF 12 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 4
9 DNF 5 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -4
10 DNF 6 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -4
DNS 11 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -
DNS 13 9X Jerry Coopman Jerry Coopman Mankato, MN Mankato, MN -
DQ 10 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 6
2 3 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN 1
3 6 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN 3
4 4 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
5 2 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
6 DNF 1 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -5
7 DNF 5 9X Jerry Coopman Jerry Coopman Mankato, MN Mankato, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -
2 4 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 2
3 6 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 3
4 2 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -2
5 5 7F Neil Forsberg Neil Forsberg Mankato, MN Mankato, MN -
6 3 76 David Marshall David Marshall Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -3
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 5
2 4 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 2
3 2 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -1
4 5 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN 1
5 8 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN 3
6 1 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -5
7 7 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
8 9 96X Blake Teubert Blake Teubert Glencoe, MN Glencoe, MN 1
9 3 2D Mori Oestreich Mori Oestreich Henderson, MN Henderson, MN -6
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 1
2 4 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN 2
3 3 2D Mori Oestreich Mori Oestreich Henderson, MN Henderson, MN -
4 1 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -3
5 5 96X Blake Teubert Blake Teubert Glencoe, MN Glencoe, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 3
2 3 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 1
3 2 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
4 1 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -3
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 11
2 10 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 8
3 8 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 5
4 1 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN -3
5 11 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 6
6 9 22K Mike Kennedy Mike Kennedy Madison Lake, MN Madison Lake, MN 3
7 4 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -3
8 2 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -6
9 6 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -3
10 15 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN 5
11 17 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN 6
12 3 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -9
13 7 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -6
14 DNF 5 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -9
15 DNF 14 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -1
16 DNF 18 37 Ridge Larson Ridge Larson Northrop, MN Northrop, MN 2
17 DNF 13 42 Tyler Archer Tyler Archer Plato, MN Plato, MN -4
18 DNF 16 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN -2
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 4
2 2 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -
3 4 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
4 3 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
5 1 42 Tyler Archer Tyler Archer Plato, MN Plato, MN -4
6 6 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN 1
2 4 22K Mike Kennedy Mike Kennedy Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
3 6 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 3
4 3 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -1
5 1 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -4
6 DNF 5 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN -1
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 5
2 2 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -
3 4 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
4 3 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -1
5 1 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -4
6 5 37 Ridge Larson Ridge Larson Northrop, MN Northrop, MN -1
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 5
2 9 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 7
3 10 56M Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 7
4 3 22 Justin Allen Justin Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
5 8 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 3
6 1 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -5
7 7 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN -
8 DNF 2 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -6
9 DNF 4 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN -5
10 DNF 5 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -5
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22 Justin Allen Justin Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
2 5 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 3
3 1 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -2
4 4 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN -
5 3 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 2
2 1 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -1
3 2 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN -1
4 4 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -
5 5 56M Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -
2 9 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 7
3 6 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 3
4 8 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 4
5 7 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 2
6 2 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -4
7 10 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
8 20 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 12
9 14 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN 5
10 3 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -7
11 5 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -6
12 15 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN 3
13 16 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN 3
14 13 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -1
15 11 70 Paul Burger Paul Burger Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
16 18 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 2
17 19 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
18 17 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -1
19 21 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN 2
20 DNF 4 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -16
21 DNF 12 1M Jeff McCollum Jeff McCollum Mankato, MN Mankato, MN -9
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN 2
2 5 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 3
3 4 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 1
4 6 70 Paul Burger Paul Burger Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
5 2 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -3
6 DNF 7 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN 1
7 DNF 1 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -6
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 1
2 7 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 5
3 6 1M Jeff McCollum Jeff McCollum Mankato, MN Mankato, MN 3
4 5 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
5 4 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN -1
6 1 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -5
7 DNF 3 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 4
2 4 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 2
3 6 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 3
4 7 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 3
5 2 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -3
6 3 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -3
7 1 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -6
All transfer

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 7
2 6 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 4
3 5 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 2
4 7 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 3
5 2 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -3
6 4 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
7 DNF 1 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN -6
8 DNF 3 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -5
DNS 9 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 4
2 4 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
3 2 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -1
4 1 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN -3
5 DNF 3 4K Kent Willms Kent Willms Willmar, MN Willmar, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 2
2 4 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 2
3 2 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN -1
4 1 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -3
All transfer

Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -
2 7 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 5
3 5 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 2
4 3 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -1
5 2 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -3
6 4 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -2
7 8 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN 1
8 11 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN 3
9 9 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -
10 12 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
11 6 25 Jaxson Defries Jaxson Defries Mankato, MN Mankato, MN -5
12 10 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -2
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
2 4 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 2
3 6 25 Jaxson Defries Jaxson Defries Mankato, MN Mankato, MN 3
4 5 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 1
5 3 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -2
6 1 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN 3
2 3 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 1
3 5 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 2
4 2 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -2
5 1 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -4
DNS 6 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 1
2 3 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 1
3 1 25 Jaxson Defries Jaxson Defries Mankato, MN Mankato, MN -2
4 5 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
5 6 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN 1
6 4 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -2
All transfer
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN 2
2 4 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 2
3 2 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -1
4 5 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN 1
5 6 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
6 DNF 1 7K Jase Schroeder Jase Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -5
All transfer

Hess Technology Rookie Go-Karts

6 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -
2 3 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN 1
3 2 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -1
4 8 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 4
5 4 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -1
6 7 10S Sophia Piotter Sophia Piotter Arlington, MN Arlington, MN 1
7 5 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -2
8 6 17 Jaxson Latzke Jaxson Latzke Arlington, MN Arlington, MN -2
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 3
2 3 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
3 1 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -2
4 2 17 Jaxson Latzke Jaxson Latzke Arlington, MN Arlington, MN -2
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -
2 2 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN -
3 4 10S Sophia Piotter Sophia Piotter Arlington, MN Arlington, MN 1
4 DNF 3 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
4 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
2 3 17 Jaxson Latzke Jaxson Latzke Arlington, MN Arlington, MN 1
3 4 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
4 1 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -3
4 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN 3
2 3 7R Calvin Rosenthal Calvin Rosenthal Waseca, MN Waseca, MN 1
3 2 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
4 1 10S Sophia Piotter Sophia Piotter Arlington, MN Arlington, MN -3

Hess Technology Junior Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 1
2 1 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -1
3 4 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN 1
4 3 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
2 4 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 2
3 2 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -1
4 3 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN -
2 4 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 2
3 2 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
4 3 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -1
All transfer

Hess Technology Stock Go-Karts

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN 2
2 4 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 2
3 6 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 3
4 8 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 4
5 2 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
6 10 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN 4
7 1 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -6
8 11 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 3
9 9 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -
10 7 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -3
11 12 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
12 DNF 5 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -7

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN 1
2 6 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 4
3 5 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 2
4 4 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -
5 1 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -4
6 3 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -3
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN 3
2 6 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 4
3 3 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
4 5 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 1
5 2 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -3
6 1 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -5
All transfer

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
2 5 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN 3
3 2 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -1
4 6 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN 2
5 4 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -1
6 3 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -3
All transfer

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
2 3 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN 1
3 4 17F Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN 1
4 5 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 1
5 2 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN -3
6 6 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying