Arlington Raceway


8/3/2022 - Arlington Raceway

8/3/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Geib Well & Water Stock Car Shootout

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby16 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod19 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars33 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 2
2 9 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 7
3 13 01 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 10
4 1 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN -3
5 2 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -3
6 7 03 Payton Harazin Payton Harazin Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD 1
7 DNF 14 38B Brad Becker Brad Becker Arlington, MN Arlington, MN 7
8 DNF 4 2B Tom Anderson Tom Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN -4
9 DNF 15 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 6
10 DNF 16 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 6
11 DNF 6 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -5
12 DNF 10 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -2
DNS 8 29J Joe Huseby Joe Huseby Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
DNS 12 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -
DQ 11 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -
DQ 5 100 Lee Fetchenhier Lee Fetchenhier Janesville, MN Janesville, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 3
2 3 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 1
3 2 03 Payton Harazin Payton Harazin Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -1
4 5 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 1
5 6 01 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 1
6 1 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN 1
2 4 100 Lee Fetchenhier Lee Fetchenhier Janesville, MN Janesville, MN 2
3 1 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN -2
4 DNF 5 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN 1
5 DNF 3 38B Brad Becker Brad Becker Arlington, MN Arlington, MN -2
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 1
2 1 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -1
3 3 2B Tom Anderson Tom Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN -
4 4 29J Joe Huseby Joe Huseby Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
5 5 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA -
2 2 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
3 3 111B Eric Bassett Eric Bassett Mankato, MN Mankato, MN -
4 11 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 7
5 5 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -
6 4 22K Mike Kennedy Mike Kennedy Madison Lake, MN Madison Lake, MN -2
7 9 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN 2
8 17 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN 9
9 14 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN 5
10 8 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -2
11 18 74 Thomas Malchow Thomas Malchow Hutchison, MN Hutchison, MN 7
12 7 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -5
13 13 42 Tyler Archer Tyler Archer Plato, MN Plato, MN -
14 19 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN 5
15 DNF 10 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN -5
16 DNF 12 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN -4
17 DNF 16 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -1
18 DNF 6 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN -12
19 DNF 15 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -4
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 5
2 2 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
3 4 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN 1
4 5 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN 1
5 1 42 Tyler Archer Tyler Archer Plato, MN Plato, MN -4
6 3 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -3
7 7 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN -
2 2 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
3 4 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 1
4 6 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 2
5 5 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -
6 3 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -3
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 111B Eric Bassett Eric Bassett Mankato, MN Mankato, MN -
2 4 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
3 5 22K Mike Kennedy Mike Kennedy Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
4 6 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN 2
5 3 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -2
6 DNF 2 74 Thomas Malchow Thomas Malchow Hutchison, MN Hutchison, MN -4
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 66Z Elijah Zevenbergen Elijah Zevenbergen Ocheyedan, IA Ocheyedan, IA 5
2 10 21 Jim Horejsi Jim Horejsi Marshall, MN Marshall, MN 8
3 8 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 5
4 3 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -1
5 9 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 4
6 16 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 10
7 15 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 8
8 18 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 10
9 5 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN -4
10 1 93 Michael Jaennette Michael Jaennette Kellogg, IA Kellogg, IA -9
11 11 5L Dustin Larson Dustin Larson Rushmore, MN Rushmore, MN -
12 23 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN 11
13 19 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 6
14 17 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 3
15 13 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -2
16 2 71X Jake Bruns Jake Bruns Redwood falls, MN Redwood falls, MN -14
17 12 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -5
18 21 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 3
19 DNF 24 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN 5
20 DNF 20 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA -
21 DNF 4 7L Jeffrey Larson Jeffrey Larson Reading, MN Reading, MN -17
22 DNF 14 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN -8
23 DNF 7 56M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN -16
24 DNF 22 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN -
2 3 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 1
3 2 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -1
4 6 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 2
5 7 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 2
6 8 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
7 5 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN -2
8 13 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN 5
Top 8 transfer
9 11 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 2
10 14 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN 4
11 15 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN 4
12 10 70 Paul Burger Paul Burger Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
13 16 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN 3
14 DNF 17 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
15 DNF 9 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -6
16 DNF 4 44 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN -12
17 DNF 12 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -5
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 56M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 1
2 3 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
3 4 5L Dustin Larson Dustin Larson Rushmore, MN Rushmore, MN 1
4 5 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
Top 4 transfer
5 8 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 3
6 6 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN -
7 9 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN 2
8 DNF 7 X2BS Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -1
9 DNF 1 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -8
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7L Jeffrey Larson Jeffrey Larson Reading, MN Reading, MN -
2 5 93 Michael Jaennette Michael Jaennette Kellogg, IA Kellogg, IA 3
3 6 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 3
4 3 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN -1
Top 4 transfer
5 2 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -3
6 8 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 2
7 4 70 Paul Burger Paul Burger Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
8 7 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -1
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 66Z Elijah Zevenbergen Elijah Zevenbergen Ocheyedan, IA Ocheyedan, IA 1
2 6 21 Jim Horejsi Jim Horejsi Marshall, MN Marshall, MN 4
3 4 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 1
4 1 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -3
Top 4 transfer
5 8 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 3
6 7 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 1
7 3 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -4
8 DNF 5 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -3
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
2 1 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
3 7 71X Jake Bruns Jake Bruns Redwood falls, MN Redwood falls, MN 4
4 6 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
Top 4 transfer
5 4 44 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN -1
6 8 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
7 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -4
8 5 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN -3


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying