Arlington Raceway


8/20/2022 - Arlington Raceway

8/20/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Hutchinson Co-op Night

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby11 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact15 entries
  • eXmark Outlaw Hobby10 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod14 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints16 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars22 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds11 entries
  • Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts
  • Hess Technology Rookie Go-Karts
  • Hess Technology Junior Go-Karts
  • Hess Technology Stock Go-Karts

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 7
2 7 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 5
3 4 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 1
4 5 A1 Nate Manderfield Nate Manderfield Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 1
5 11 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN 6
6 1 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -5
7 6 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -1
8 9 5R Joe Regner Joe Regner Winthrop, MN Winthrop, MN 1
9 10 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
10 2 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -8
11 DNF 3 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN -8
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN 5
2 5 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 3
3 4 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN 1
4 3 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -1
5 1 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -4
6 2 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 3
2 2 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN -
3 3 A1 Nate Manderfield Nate Manderfield Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -
4 5 5R Joe Regner Joe Regner Winthrop, MN Winthrop, MN 1
5 1 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -4
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 9
2 9 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 7
3 8 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 5
4 4 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -
5 13 9X Jerry Coopman Jerry Coopman Mankato, MN Mankato, MN 8
6 12 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 6
7 14 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN 7
8 7 7F Neil Forsberg Neil Forsberg Mankato, MN Mankato, MN -1
9 5 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN -4
10 6 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -4
11 2 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN -9
12 3 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -9
13 11 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -2
14 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -13
15 DNF 15 10J Daniel Myllykangas Daniel Myllykangas Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 6
2 2 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN -
3 3 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -
4 4 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
5 6 7F Neil Forsberg Neil Forsberg Mankato, MN Mankato, MN 1
6 1 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -5
7 5 9X Jerry Coopman Jerry Coopman Mankato, MN Mankato, MN -2
DNS 8 10J Daniel Myllykangas Daniel Myllykangas Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 7 Stephanie Coopman Stephanie Coopman Mankato, MN Mankato, MN 2
2 6 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 4
3 7 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 4
4 2 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -2
5 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -4
6 DNF 5 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN -1
7 DNF 4 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN -3
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 2D Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 7
2 9 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN 7
3 7 7K Jonathan Schroeder Jonathan Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 4
4 3 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
5 BF 2 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -3
6 DNF 5 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -1
7 DNF 6 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN -1
8 DNF 1 10E Darrell Eckblad Darrell Eckblad Henderson, MN Henderson, MN -7
9 DNF 10 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN 1
DNS 4 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 2
2 4 2D Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
3 5 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN 2
4 1 10E Darrell Eckblad Darrell Eckblad Henderson, MN Henderson, MN -3
5 DNF 2 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -
2 2 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -
3 4 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
4 3 7K Jonathan Schroeder Jonathan Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
5 5 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 9
2 3 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 1
3 9 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 6
4 6 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN 2
5 7 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 2
6 4 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN -2
7 12 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 5
8 14 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN 6
9 5 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
10 DNF 8 22K Mike Kennedy Mike Kennedy Madison Lake, MN Madison Lake, MN -2
11 DNF 13 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 2
12 DNF 11 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -1
13 DNF 2 23M Matt Speiss Matt Speiss Jefferson City, MO Jefferson City, MO -11
DQ 1 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1Z Zach Davis Zach Davis Lonsdale, MN Lonsdale, MN -
2 2 23M Matt Speiss Matt Speiss Jefferson City, MO Jefferson City, MO -
3 3 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN -
4 5 22K Mike Kennedy Mike Kennedy Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
5 6 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
6 4 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -2
7 7 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 1
2 6 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN 4
3 4 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 1
4 3 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
5 7 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 2
6 5 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -1
7 1 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -6
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
2 7 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 5
3 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -2
4 8 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 4
5 6 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 1
6 9 39 Morgan Nyquist Morgan Nyquist Moorhead, MN Moorhead, MN 3
7 3 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -4
8 11 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN 3
9 DNF 10 32K Dustin Bluhm Dustin Bluhm Kindred, ND Kindred, ND 1
10 DNF 5 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN -5
11 DNF 12 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN 1
12 DNF 4 00 Andrew Allen Andrew Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -8
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -
2 3 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 1
3 4 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 1
4 5 39 Morgan Nyquist Morgan Nyquist Moorhead, MN Moorhead, MN 1
5 2 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -3
6 6 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
2 4 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 2
3 3 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
4 2 00 Andrew Allen Andrew Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -2
5 5 32K Dustin Bluhm Dustin Bluhm Kindred, ND Kindred, ND -
6 DNF 6 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN -
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 7
2 1 1M Jeff McCollum Jeff McCollum Mankato, MN Mankato, MN -1
3 11 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 8
4 6 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 2
5 12 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 7
6 13 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 7
7 19 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 12
8 3 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -5
9 5 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -4
10 2 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -8
11 22 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 11
12 4 04S Chuck Winter Chuck Winter Henderson, MN Henderson, MN -8
13 14 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN 1
14 16 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN 2
15 DNF 20 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN 5
16 DNF 10 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN -6
17 DNF 9 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN -8
18 DNF 15 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -3
19 DNF 17 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN -2
20 DNF 21 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
21 DNF 7 70 Paul Burger Paul Burger Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -14
DNS 18 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 5
2 3 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 1
3 2 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -1
4 5 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
5 4 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -1
6 1 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 4
2 2 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
3 1 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
4 6 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 2
5 4 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN -1
6 3 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 2
2 5 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 3
3 4 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 1
4 1 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -3
5 2 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1M Jeff McCollum Jeff McCollum Mankato, MN Mankato, MN -
2 3 70 Paul Burger Paul Burger Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
3 2 04S Chuck Winter Chuck Winter Henderson, MN Henderson, MN -1
4 4 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -
5 5 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
All transfer

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 5
2 9 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 7
3 5 XX Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 2
4 8 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 4
5 11 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN 6
6 10 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN 4
7 2 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN -5
8 3 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -5
9 4 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -5
10 DNF 1 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN -9
11 DNF 7 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN -4
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 XX Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 1
2 3 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 1
3 1 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -2
4 5 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN 1
5 6 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
6 DNF 4 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
2 4 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 2
3 3 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN -
4 1 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -3
5 5 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying