Arlington Raceway


9/24/2022 - Arlington Raceway

9/24/2022 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Robinson Trucking & Robinson Automotive Repair Night

FBM Go-Karts, Jerry's HQ Foods Auto Cross, EZ Wash & Storage Truck Cross and all oval classes season championship!

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby19 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact20 entries
  • eXmark Outlaw Hobby11 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod17 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints17 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars30 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds9 entries
  • Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts13 entries
  • Hess Technology Rookie Go-Karts12 entries
  • Hess Technology Junior Go-Karts4 entries
  • Hess Technology Stock Go-Karts13 entries
  • EZ Wash & Storage Truck Cross14 entries
  • Jerry's HQ Foods Auto Cross11 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 010 Gavin Bussinger Gavin Bussinger Granada, MN Granada, MN 11
2 3 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 1
3 10 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN 7
4 4 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN -
5 6 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
6 2 5R Joe Regner Joe Regner Winthrop, MN Winthrop, MN -4
7 7 51B Brandon Bombardo Brandon Bombardo New Prague, MN New Prague, MN -
8 17 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN 9
9 15 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN 6
10 13 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 3
11 16 2 Corey Schumacher Corey Schumacher Butterfield, MN Butterfield, MN 5
12 14 14 Alyssa White Alyssa White West Fargo, ND West Fargo, ND 2
13 18 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 5
14 19 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 5
15 DNF 5 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -10
16 DNF 9 7K Jonathan Schroeder Jonathan Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -7
17 DNF 11 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN -6
DQ 8 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -
DQ 1 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 3
2 7 010 Gavin Bussinger Gavin Bussinger Granada, MN Granada, MN 5
3 2 5 Corey Black Corey Black Mankato, MN Mankato, MN -1
4 6 7K Jonathan Schroeder Jonathan Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
5 5 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -
6 3 2 Corey Schumacher Corey Schumacher Butterfield, MN Butterfield, MN -3
7 1 27M Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -6
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 50 Brett Mcconnell Brett Mcconnell Henderson, MN Henderson, MN 2
2 5 51B Brandon Bombardo Brandon Bombardo New Prague, MN New Prague, MN 3
3 2 5R Joe Regner Joe Regner Winthrop, MN Winthrop, MN -1
4 6 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN 2
5 1 14 Alyssa White Alyssa White West Fargo, ND West Fargo, ND -4
6 4 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 1
2 6 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 4
3 4 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
4 5 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN 1
5 1 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN -4
6 3 9S Todd Sievert Todd Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -3
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 29X Jason Bolte Jason Bolte Odin, MN Odin, MN 8
2 6 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 4
3 20 19 Josh Backstrom Josh Backstrom Pillager, MN Pillager, MN 17
4 1 3 Marschall Robinson Marschall Robinson Arlington, MN Arlington, MN -3
5 13 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 8
6 11 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN 5
7 19 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN 12
8 14 40P Jack Post Jack Post Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 6
9 3 04Z Zachary Vande Kieft Zachary Vande Kieft Westbrook, MN Westbrook, MN -6
10 17 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN 7
11 15 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN 4
12 4 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN -8
13 10 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN -3
14 DNF 12 231 Logan Kelly Logan Kelly Fairmont, MN Fairmont, MN -2
15 DNF 8 7F Neil Forsberg Neil Forsberg Mankato, MN Mankato, MN -7
16 DNF 5 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -11
17 DNF 7 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN -10
18 DNF 2 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -16
19 DNF 16 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -3
20 DNF 18 3X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN -2
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 40 Broc Braunworth Broc Braunworth Arlington, MN Arlington, MN 3
2 1 3 Marschall Robinson Marschall Robinson Arlington, MN Arlington, MN -1
3 6 7F Neil Forsberg Neil Forsberg Mankato, MN Mankato, MN 3
4 7 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN 3
5 5 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -
6 3 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -3
7 2 21S Tim Senne Tim Senne North Mankato, MN North Mankato, MN -5
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 231 Logan Kelly Logan Kelly Fairmont, MN Fairmont, MN 6
2 2 24 Emily Christenson Emily Christenson North Mankato, MN North Mankato, MN -
3 6 29X Jason Bolte Jason Bolte Odin, MN Odin, MN 3
4 4 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Good Thunder, MN Good Thunder, MN -
5 3 40P Jack Post Jack Post Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -2
6 1 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -5
7 5 19 Josh Backstrom Josh Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -2
All transfer
4 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 3
2 6 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 4
3 5 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 2
4 2 04Z Zachary Vande Kieft Zachary Vande Kieft Westbrook, MN Westbrook, MN -2
5 1 49 Everett Bryant Everett Bryant Hutchinson, MN Hutchinson, MN -4
6 3 3X RJ Esqueda RJ Esqueda Granada, MN Granada, MN -3
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 8
2 8 2D Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 6
3 3 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -
4 6 79 Bill Braunworth Bill Braunworth Plato, MN Plato, MN 2
5 1 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -4
6 4 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -2
7 2 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN -5
8 5 28 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
9 DNF 10 96X Blake Teubert Blake Teubert Glencoe, MN Glencoe, MN 1
10 DNF 7 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
11 DNF 11 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 5
2 2 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -
3 4 2D Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
4 5 21 Logan Wagenius Logan Wagenius Gaylord, MN Gaylord, MN 1
5 3 28 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
6 1 96X Blake Teubert Blake Teubert Glencoe, MN Glencoe, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 79 Bill Braunworth Bill Braunworth Plato, MN Plato, MN 4
2 4 34 Dakota Robinson Dakota Robinson Arlington, MN Arlington, MN 2
3 1 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Arlington, MN Arlington, MN -2
4 DNF 2 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -2
5 DNF 3 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 11
2 3 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 1
3 11 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 8
4 2 74 Thomas Malchow Thomas Malchow Hutchison, MN Hutchison, MN -2
5 10 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 5
6 6 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -
7 9 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 2
8 4 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -4
9 16 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN 7
10 5 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -5
11 1 42 Tyler Archer Tyler Archer Plato, MN Plato, MN -10
12 17 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN 5
13 14 80 Brandon Karnik Brandon Karnik Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 1
14 15 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN 1
15 13 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN -2
16 7 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN -9
17 DNF 8 17 Lee Beemer Lee Beemer Fairmont, MN Fairmont, MN -9
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 74 Thomas Malchow Thomas Malchow Hutchison, MN Hutchison, MN -
2 4 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 2
3 6 42 Tyler Archer Tyler Archer Plato, MN Plato, MN 3
4 5 18W Tony Steffensmeier Tony Steffensmeier Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
5 2 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN -3
6 3 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 3
2 2 39R John Rebstock John Rebstock Morton, MN Morton, MN -
3 6 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 3
4 5 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
5 1 80 Brandon Karnik Brandon Karnik Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -4
6 3 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN -
2 2 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
3 4 17 Lee Beemer Lee Beemer Fairmont, MN Fairmont, MN 1
4 5 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 1
5 3 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -2
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 1
2 10 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 8
3 4 7D Dave Becker Dave Becker Le Center, MN Le Center, MN 1
4 8 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 4
5 5 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN -
6 13 05 Brandon Allen Brandon Allen St. Peter, MN St. Peter, MN 7
7 6 1 Amelia Eisenschenk Amelia Eisenschenk Fargo, ND Fargo, ND -1
8 12 9 Dean Cornelius Dean Cornelius New Prague, MN New Prague, MN 4
9 1 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -8
10 14 55 Bruce Allen Bruce Allen Mankato, MN Mankato, MN 4
11 17 5Z Zachary Wight Zachary Wight Winnebago, MN Winnebago, MN 6
12 DNF 3 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -9
13 DNF 16 00 Andrew Allen Andrew Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 3
14 DNF 15 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN 1
15 DNF 7 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -8
16 DNF 11 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN -5
17 DNF 9 15 Laela Eisenschenk Laela Eisenschenk West Fargo, ND West Fargo, ND -8
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 1
2 1 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -1
3 4 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN 1
4 5 21 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
5 6 5Z Zachary Wight Zachary Wight Winnebago, MN Winnebago, MN 1
6 DNF 3 54 Michael Stien Michael Stien Henderson, MN Henderson, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN 2
2 2 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
3 5 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 2
4 4 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN -
5 6 05 Brandon Allen Brandon Allen St. Peter, MN St. Peter, MN 1
6 1 00 Andrew Allen Andrew Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7D Dave Becker Dave Becker Le Center, MN Le Center, MN 1
2 4 15 Laela Eisenschenk Laela Eisenschenk West Fargo, ND West Fargo, ND 2
3 3 1 Amelia Eisenschenk Amelia Eisenschenk Fargo, ND Fargo, ND -
4 5 9 Dean Cornelius Dean Cornelius New Prague, MN New Prague, MN 1
5 DNF 1 55 Bruce Allen Bruce Allen Mankato, MN Mankato, MN -4
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 9
2 3 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 1
3 20 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 17
4 12 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 8
5 6 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN 1
6 8 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 2
7 5 1M Jeff McCollum Jeff McCollum Mankato, MN Mankato, MN -2
8 4 11M Dan Milbradt Dan Milbradt Belview, MN Belview, MN -4
9 13 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 4
10 16 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 6
11 18 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN 7
12 7 71D Shaun Bruns Shaun Bruns Danube, MN Danube, MN -5
13 11 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -2
14 15 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN 1
15 22 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 7
16 23 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 7
17 14 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -3
18 19 04S Chuck Winter Chuck Winter Henderson, MN Henderson, MN 1
19 2 16 Ryan Grochow Ryan Grochow New Ulm, MN New Ulm, MN -17
20 DNF 17 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -3
21 DNF 24 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 3
22 DNF 9 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -13
23 DNF 21 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
24 DNF 1 3 Dave Johnson Dave Johnson New Prague, MN New Prague, MN -23
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
2 8 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN 6
3 1 04S Chuck Winter Chuck Winter Henderson, MN Henderson, MN -2
4 12 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 8
5 3 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
6 6 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -
7 14 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 7
8 13 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 5
Top 8 transfer
9 10 0 Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 1
10 9 95A Andy Gerhardt Andy Gerhardt Sherburn, MN Sherburn, MN -1
11 7 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -4
12 DNF 5 11T Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -7
13 DNF 11 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN -2
DNS 4 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3 Dave Johnson Dave Johnson New Prague, MN New Prague, MN -
2 6 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 4
3 3 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA -
4 5 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 1
Top 4 transfer
5 4 04S Chuck Winter Chuck Winter Henderson, MN Henderson, MN -1
6 2 11T Roger Jenniges Roger Jenniges Echo, MN Echo, MN -4
7 8 95A Andy Gerhardt Andy Gerhardt Sherburn, MN Sherburn, MN 1
8 DNF 7 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN -1
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 71D Shaun Bruns Shaun Bruns Danube, MN Danube, MN 4
2 7 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 5
3 3 11M Dan Milbradt Dan Milbradt Belview, MN Belview, MN -
4 1 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -3
Top 4 transfer
5 2 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -3
6 6 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -
7 8 0 Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN 1
8 4 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 33 Matt Schauer Matt Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 4
2 3 1M Jeff McCollum Jeff McCollum Mankato, MN Mankato, MN 1
3 6 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 3
4 4 5Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -
Top 4 transfer
5 7 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
6 2 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -4
7 DNF 1 17* Jason Goddard Jason Goddard Green Isle, MN Green Isle, MN -6
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16 Ryan Grochow Ryan Grochow New Ulm, MN New Ulm, MN 1
2 3 95 Chance Larson Chance Larson Dunnell, MN Dunnell, MN 1
3 5 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
4 6 15 Taylor Willms Taylor Willms Willmar, MN Willmar, MN 2
Top 4 transfer
5 1 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -4
6 4 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN -2
7 7 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 2
2 8 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 6
3 5 M8 Dalton Magers Dalton Magers Redwood falls, MN Redwood falls, MN 2
4 7 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 3
5 4 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -1
6 2 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -4
7 9 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN 2
8 DNF 1 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -7
DNS 6 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 1
2 4 19M Dan Menk Dan Menk Franklin, MN Franklin, MN 2
3 3 M8 Dalton Magers Dalton Magers Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
4 5 28 Aaron McVenes Aaron McVenes Le Sueur, MN Le Sueur, MN 1
5 1 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 3
2 1 17 Joe Roberts Joe Roberts New Ulm, MN New Ulm, MN -1
3 2 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -1
4 3 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -1
All transfer

Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN -
2 3 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 1
3 2 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -1
4 11 25 Jaxson Defries Jaxson Defries Mankato, MN Mankato, MN 7
5 5 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
6 7 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
7 9 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN 2
8 8 96 Wyatt Cornelius Wyatt Cornelius New Prague, MN New Prague, MN -
9 10 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN 1
10 12 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN 2
11 6 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -5
12 DNF 4 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -8
13 DNF 13 100 Jayon Block Jayon Block North Mankato, MN North Mankato, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN 3
2 6 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 4
3 5 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 2
4 3 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN -1
5 1 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -4
6 7 100 Jayon Block Jayon Block North Mankato, MN North Mankato, MN 1
7 2 25 Jaxson Defries Jaxson Defries Mankato, MN Mankato, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 4
2 4 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 2
3 6 96 Wyatt Cornelius Wyatt Cornelius New Prague, MN New Prague, MN 3
4 3 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -1
5 1 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -4
6 2 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN -4
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16 Braylon Manderfeld Braylon Manderfeld Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 1
2 3 32 Tucker Trimbo Tucker Trimbo Le Sueur, MN Le Sueur, MN 1
3 5 28 Kendrah Lamont Kendrah Lamont Mankato, MN Mankato, MN 2
4 4 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -
5 6 25 Jaxson Defries Jaxson Defries Mankato, MN Mankato, MN 1
6 1 100 Jayon Block Jayon Block North Mankato, MN North Mankato, MN -5
7 7 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 2
2 2 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -
3 4 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
4 5 132 McKenzee Trimbo McKenzee Trimbo Lesueur, MN Lesueur, MN 1
5 1 96 Wyatt Cornelius Wyatt Cornelius New Prague, MN New Prague, MN -4
6 6 10 Kamry Bodin Kamry Bodin Clara City, MN Clara City, MN -
All transfer

Hess Technology Rookie Go-Karts

6 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN -
2 4 33 August Gregory August Gregory Buffalo, MN Buffalo, MN 2
3 3 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
4 6 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 2
5 5 17 Jaxson Latzke Jaxson Latzke Arlington, MN Arlington, MN -
6 7 21 Colten Horejsi Colten Horejsi New Ulm, MN New Ulm, MN 1
7 8 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
8 9 A1Z Krew Robert Bodin Krew Robert Bodin Clara City, MN Clara City, MN 1
9 12 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 3
10 2 14 Piper Cornelius Piper Cornelius New Prague, MN New Prague, MN -8
11 11 1J Mason Moriarty Mason Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -
12 10 7A Adilyn Kamps Adilyn Kamps Henderson, MN Henderson, MN -2
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 33 August Gregory August Gregory Buffalo, MN Buffalo, MN 1
2 4 17 Jaxson Latzke Jaxson Latzke Arlington, MN Arlington, MN 2
3 5 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
4 3 21 Colten Horejsi Colten Horejsi New Ulm, MN New Ulm, MN -1
5 6 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 1
6 1 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -5
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN 1
2 6 14 Piper Cornelius Piper Cornelius New Prague, MN New Prague, MN 4
3 5 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN 2
4 3 7A Adilyn Kamps Adilyn Kamps Henderson, MN Henderson, MN -1
5 4 1J Mason Moriarty Mason Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -1
6 1 A1Z Krew Robert Bodin Krew Robert Bodin Clara City, MN Clara City, MN -5
4 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
2 1 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -1
3 4 21 Colten Horejsi Colten Horejsi New Ulm, MN New Ulm, MN 1
4 3 17 Jaxson Latzke Jaxson Latzke Arlington, MN Arlington, MN -1
5 5 33 August Gregory August Gregory Buffalo, MN Buffalo, MN -
6 6 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
4 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 14 Piper Cornelius Piper Cornelius New Prague, MN New Prague, MN -
2 5 15H Evelyn Hess Evelyn Hess Plato, MN Plato, MN 3
3 2 9 Axel Sievert Axel Sievert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
4 6 A1Z Krew Robert Bodin Krew Robert Bodin Clara City, MN Clara City, MN 2
5 3 1J Mason Moriarty Mason Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -2
6 4 7A Adilyn Kamps Adilyn Kamps Henderson, MN Henderson, MN -2

Hess Technology Junior Go-Karts

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 1
2 1 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -1
3 3 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -
4 4 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 2
2 2 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -
3 4 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN 1
4 1 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Kyle Manderfeld Kyle Manderfeld Mankato, MN Mankato, MN -
2 2 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
3 3 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -
4 4 87 Makenna Plamann Makenna Plamann Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
All transfer

Hess Technology Stock Go-Karts

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 2
2 4 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 2
3 13 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 10
4 2 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN -2
5 5 711 Grant Westphal Grant Westphal Arlington, MN Arlington, MN -
6 1 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN -5
7 11 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 4
8 8 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -
9 7 15 Bruce Defries Bruce Defries Mankato, MN Mankato, MN -2
10 6 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
11 12 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN 1
12 DNF 10 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN -2
13 DNF 9 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -4

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN 3
2 5 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
3 7 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 4
4 1 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -3
5 3 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
6 2 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -4
7 6 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN -1
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 711 Grant Westphal Grant Westphal Arlington, MN Arlington, MN -
2 5 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 3
3 6 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 3
4 4 15 Bruce Defries Bruce Defries Mankato, MN Mankato, MN -
5 2 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -3
6 3 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -3
All transfer

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
2 5 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
3 4 26 Derek Wolters Derek Wolters Arlington, MN Arlington, MN 1
4 2 25 Travis Defries Travis Defries Mankato, MN Mankato, MN -2
5 6 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 1
6 7 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN 1
DNS 3 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
All transfer

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN -
2 2 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -
3 3 15 Bruce Defries Bruce Defries Mankato, MN Mankato, MN -
4 4 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -
5 6 711 Grant Westphal Grant Westphal Arlington, MN Arlington, MN 1
6 5 9 Heather Defries Heather Defries North Mankato, MN North Mankato, MN -1
All transfer

EZ Wash & Storage Truck Cross

6 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 27 Brice Reierson Brice Reierson Winthrop, MN Winthrop, MN -
2 3 26LL Derrek Schmidt Derrek Schmidt Glencoe, MN Glencoe, MN 1
3 11 851 Josh Compton Josh Compton Dassel, MN Dassel, MN 8
4 2 12 Stephanie Manthey Stephanie Manthey Arlington, MN Arlington, MN -2
5 8 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN 3
6 4 68X Zachary Luebke Zachary Luebke Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
7 10 50X Mike McConnell Mike McConnell Henderson, MN Henderson, MN 3
8 9 54K Ryan Kisor Ryan Kisor Madison, SD Madison, SD 1
9 6 80 Jesse Dieball Jesse Dieball Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -3
10 14 76 Jasen Henkelmann Jasen Henkelmann Glencoe, MN Glencoe, MN 4
11 13 51K Robert Knuth Robert Knuth Orono, MN Orono, MN 2
12 7 23 Brian Krueger Brian Krueger Winsted, MN Winsted, MN -5
13 12 130 Izaac Miest Izaac Miest Courtland, MN Courtland, MN -1
14 DNF 5 0 Aric Rolf Aric Rolf Green Isle, MN Green Isle, MN -9
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 50X Mike McConnell Mike McConnell Henderson, MN Henderson, MN 6
2 4 0 Aric Rolf Aric Rolf Green Isle, MN Green Isle, MN 2
3 1 27 Brice Reierson Brice Reierson Winthrop, MN Winthrop, MN -2
4 5 23 Brian Krueger Brian Krueger Winsted, MN Winsted, MN 1
5 2 26LL Derrek Schmidt Derrek Schmidt Glencoe, MN Glencoe, MN -3
6 6 851 Josh Compton Josh Compton Dassel, MN Dassel, MN -
7 3 51K Robert Knuth Robert Knuth Orono, MN Orono, MN -4
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN 4
2 6 54K Ryan Kisor Ryan Kisor Madison, SD Madison, SD 4
3 1 12 Stephanie Manthey Stephanie Manthey Arlington, MN Arlington, MN -2
4 4 80 Jesse Dieball Jesse Dieball Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -
5 3 68X Zachary Luebke Zachary Luebke Hutchinson, MN Hutchinson, MN -2
6 2 130 Izaac Miest Izaac Miest Courtland, MN Courtland, MN -4
7 7 76 Jasen Henkelmann Jasen Henkelmann Glencoe, MN Glencoe, MN -
All transfer

Jerry's HQ Foods Auto Cross

8 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN 1
2 1 88T Marc Grey Marc Grey Arlington, MN Arlington, MN -1
3 4 54 Aaron Brinkman Aaron Brinkman Gaylord, MN Gaylord, MN 1
4 7 28 Brenna Braunworth Brenna Braunworth Plato, MN Plato, MN 3
5 5 50 Emily McConnell Emily McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
6 6 29X Jayce Seifert Jayce Seifert New Ulm, MN New Ulm, MN -
7 3 2R Skyler Roehler Skyler Roehler Arlington, MN Arlington, MN -4
8 10 6J Bruce Negen Bruce Negen Benson, MN Benson, MN 2
9 8 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN -1
10 DNF 9 02 Hunter Brown Hunter Brown Princberg, MN Princberg, MN -1
DNS 11 23 Brett Panfield Brett Panfield Bloomer, WI Bloomer, WI -
5 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 88T Marc Grey Marc Grey Arlington, MN Arlington, MN -
2 4 28 Brenna Braunworth Brenna Braunworth Plato, MN Plato, MN 2
3 3 50 Emily McConnell Emily McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
4 5 02 Hunter Brown Hunter Brown Princberg, MN Princberg, MN 1
5 2 2R Skyler Roehler Skyler Roehler Arlington, MN Arlington, MN -3
DNS 6 23 Brett Panfield Brett Panfield Bloomer, WI Bloomer, WI -
All transfer
5 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 01 Justin McConnell Justin McConnell Henderson, MN Henderson, MN -
2 2 54 Aaron Brinkman Aaron Brinkman Gaylord, MN Gaylord, MN -
3 4 30 Nick McConnell Nick McConnell Henderson, MN Henderson, MN 1
4 3 29X Jayce Seifert Jayce Seifert New Ulm, MN New Ulm, MN -1
5 5 6J Bruce Negen Bruce Negen Benson, MN Benson, MN -
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying