Arlington Raceway


6/8/2024 - Arlington Raceway

6/8/2024 - Arlington Raceway

Arlington, MN

Rice Companies Night

Kart Heats @ 4:00, Kart Features @5:15

Classes

  • Jack Pines Resort IMCA Hobby18 entries
  • Coors Light IMCA Sport Compact10 entries
  • eXmark Outlaw Hobby13 entries
  • Arlington State Bank IMCA Northern SportMod15 entries
  • Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints8 entries
  • B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars22 entries
  • Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds12 entries
  • Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts9 entries
  • Hess Technology Rookie Go-Karts5 entries
  • Hess Technology Junior Go-Karts5 entries
  • Hess Technology Stock Go-Karts9 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jack Pines Resort IMCA Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 9
2 8 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN 6
3 5 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 2
4 6 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN 2
5 2 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -3
6 11 32J Austin Jahnz Austin Jahnz Lewisville, MN Lewisville, MN 5
7 9 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 2
8 14 11 Ben Davis Ben Davis Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 6
9 13 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN 4
10 12 32X Wes Jahnz Wes Jahnz St James, MN St James, MN 2
11 16 27 Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 5
12 3 75H Carter Holmquist Carter Holmquist Gibbon, MN Gibbon, MN -9
13 18 24 Mac Tollefson Mac Tollefson Jordan, MN Jordan, MN 5
14 DNF 4 85 George Motto George Motto St Peter, MN St Peter, MN -10
15 DNF 7 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN -8
16 DNF 1 69 Roger Krebs Roger Krebs Clements, MN Clements, MN -15
17 DNF 15 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -2
DNS 17 29B Joe Barna Joe Barna Janesville, MN Janesville, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 32J Austin Jahnz Austin Jahnz Lewisville, MN Lewisville, MN 4
2 6 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 4
3 4 72 Jordan Robinson Jordan Robinson Marshall, MN Marshall, MN 1
4 2 15 Scott Porter Scott Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -2
5 1 16R Hunter Rebstock Hunter Rebstock Redwood falls, MN Redwood falls, MN -4
6 3 11 Ben Davis Ben Davis Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -3
7 7 27 Moriah Trebelhorn Moriah Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 32 Chad Volk Chad Volk Lake Crystal, MN Lake Crystal, MN 2
2 4 175C Daniel Probst Daniel Probst Worthington, MN Worthington, MN 2
3 5 32X Wes Jahnz Wes Jahnz St James, MN St James, MN 2
4 2 75H Carter Holmquist Carter Holmquist Gibbon, MN Gibbon, MN -2
5 6 29B Joe Barna Joe Barna Janesville, MN Janesville, MN 1
6 DNF 1 17B Blake Foesch Blake Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN 2
2 2 85 George Motto George Motto St Peter, MN St Peter, MN -
3 4 18M Taylor Manderfield Taylor Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 1
4 1 69 Roger Krebs Roger Krebs Clements, MN Clements, MN -3
5 DNF 5 24 Mac Tollefson Mac Tollefson Jordan, MN Jordan, MN -
All transfer

Coors Light IMCA Sport Compact

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 7F Neil Forsberg Neil Forsberg Mankato, MN Mankato, MN 5
2 4 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN 2
3 10 45 Dominic Olson Dominic Olson Lecenter, MN Lecenter, MN 7
4 8 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 4
5 7 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 2
6 1 88T Marc Grey Marc Grey Arlington, MN Arlington, MN -5
7 2 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -5
8 DNF 3 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Cleveland, MN Cleveland, MN -5
9 DNF 9 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN -
10 DNF 5 24G Dale Gatton Dale Gatton Fairmont, MN Fairmont, MN -5
4 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 7F Neil Forsberg Neil Forsberg Mankato, MN Mankato, MN 2
2 2 54 Alan Lahr Alan Lahr Nicollet, MN Nicollet, MN -
3 4 81D Justin Dose Justin Dose Glencoe, MN Glencoe, MN 1
4 5 45 Dominic Olson Dominic Olson Lecenter, MN Lecenter, MN 1
5 1 53 Nicole Kelzer Nicole Kelzer Henderson, MN Henderson, MN -4
All transfer
4 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 3.2% Eric Stocker Eric Stocker Cleveland, MN Cleveland, MN 1
2 5 9 Nate Coopman Nate Coopman Mankato, MN Mankato, MN 3
3 4 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 1
4 1 88T Marc Grey Marc Grey Arlington, MN Arlington, MN -3
5 DNF 3 24G Dale Gatton Dale Gatton Fairmont, MN Fairmont, MN -2
All transfer

eXmark Outlaw Hobby

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 39X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 9
2 3 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
3 8 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 5
4 6 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Norwood Young America, MN Norwood Young America, MN 2
5 12 60 Beau Frauendienst Beau Frauendienst Gaylord, MN Gaylord, MN 7
6 DNF 5 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
7 DNF 7 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -
8 DNF 4 38 Fred Heidecker Fred Heidecker Brownton, MN Brownton, MN -4
9 DNF 2 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -7
10 DNF 1 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -9
11 DNF 9 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN -2
DNS 11 17B Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
DNS 13 99 Zach Wisch Zach Wisch Arlington, MN Arlington, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 87 Garett Uecker Garett Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
2 4 3K Karl Hewitt Jr Karl Hewitt Jr Henderson, MN Henderson, MN 2
3 3 95X Patrick Schauer Patrick Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
4 1 17R Luke Rohde Luke Rohde Green Isle, MN Green Isle, MN -3
5 6 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Norwood Young America, MN Norwood Young America, MN 1
6 5 60 Beau Frauendienst Beau Frauendienst Gaylord, MN Gaylord, MN -1
7 DNF 7 17B Billy Foesch Billy Foesch Bird Island, MN Bird Island, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 39X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 3
2 3 0X Mark Oestreich Mark Oestreich Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
3 6 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN 3
4 2 38 Fred Heidecker Fred Heidecker Brownton, MN Brownton, MN -2
5 1 3J Jessie Johnson Jessie Johnson Green Isle, MN Green Isle, MN -4
6 5 99 Zach Wisch Zach Wisch Arlington, MN Arlington, MN -1
All transfer

Arlington State Bank IMCA Northern SportMod

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 9
2 2 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -
3 8 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 5
4 7 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN 3
5 9 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 4
6 5 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN -1
7 4 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -3
8 6 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN -2
9 11 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN 2
10 3 49 Mat Hollerich Mat Hollerich Good Thunder, MN Good Thunder, MN -7
11 1 18X Christopher Neisen Christopher Neisen Henderson, MN Henderson, MN -10
12 13 1 Scott Koep Scott Koep Winthrop, MN Winthrop, MN 1
13 DNF 15 55 Jonah Padgett Jonah Padgett St Peter, MN St Peter, MN 2
14 DNF 12 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -2
15 DNF 14 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -
2 3 2J Jeff Carter Jeff Carter Mapleton, MN Mapleton, MN 1
3 5 7L Eric Larson Eric Larson Madison Lake, MN Madison Lake, MN 2
4 4 23E Broddy Enter Broddy Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -
5 7 18X Christopher Neisen Christopher Neisen Henderson, MN Henderson, MN 2
6 2 77 Matthew Schoenke Matthew Schoenke Watertown, MN Watertown, MN -4
7 6 55 Jonah Padgett Jonah Padgett St Peter, MN St Peter, MN -1
8 8 1J Joey Reimers Joey Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 49 Mat Hollerich Mat Hollerich Good Thunder, MN Good Thunder, MN 1
2 5 75 Jeff Lloyd Jeff Lloyd Le Center, MN Le Center, MN 3
3 6 9 Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 3
4 3 19 Bryan Spaude Bryan Spaude Gibbon, MN Gibbon, MN -1
5 4 11 Cole Hesse Cole Hesse Gibbon, MN Gibbon, MN -1
6 1 0C Charlie Rustman Charlie Rustman Saint Peter, MN Saint Peter, MN -5
7 7 1 Scott Koep Scott Koep Winthrop, MN Winthrop, MN -
All transfer

Rice Companies IMCA RaceSaver Sprints

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 2
2 4 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 2
3 5 1300 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 2
4 2 9A Hunter Hanson Hunter Hanson Lakefield, MN Lakefield, MN -2
5 6 24G Rob Rawson Rob Rawson Big Lake, MN Big Lake, MN 1
6 1 55 Bruce Allen Bruce Allen Mankato, MN Mankato, MN -5
7 7 00 Andrew Allen Andrew Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
8 DNF 8 15 Zach Glaser Zach Glaser Cleveland, MN Cleveland, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 5
2 7 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 5
3 8 1300 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 5
4 4 9A Hunter Hanson Hunter Hanson Lakefield, MN Lakefield, MN -
5 1 55 Bruce Allen Bruce Allen Mankato, MN Mankato, MN -4
6 3 24G Rob Rawson Rob Rawson Big Lake, MN Big Lake, MN -3
7 2 00 Andrew Allen Andrew Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -5
8 DNF 5 15 Zach Glaser Zach Glaser Cleveland, MN Cleveland, MN -3
All transfer

B&B Racing Chassis IMCA Stock Cars

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 10
2 12 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 10
3 14 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 11
4 13 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 9
5 9 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 4
6 6 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
7 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -4
8 1 1M Jeff McCollum Jeff McCollum Mankato, MN Mankato, MN -7
9 4 110 Ken Tietz Ken Tietz Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -5
10 19 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN 9
11 16 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN 5
12 20 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 8
13 8 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN -5
14 DNF 10 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -4
15 DNF 2 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -13
16 DNF 18 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN 2
17 DNF 5 71D Shaun Bruns Shaun Bruns Danube, MN Danube, MN -12
18 DNF 15 24 Craig Groebner Craig Groebner Madison Lake, MN Madison Lake, MN -3
19 DNF 17 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -2
20 DNF 22 30Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN 2
DNS 7 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
DNS 21 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16T Luke Trebelhorn Luke Trebelhorn Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 1
2 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 1
3 8 99L Matthew Looft Matthew Looft Swea City, IA Swea City, IA 5
4 6 81 Matt Speckman Matt Speckman Sleepy Eye, MN Sleepy Eye, MN 2
5 7 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 2
6 4 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -2
7 5 9Z AJ Zimmerman AJ Zimmerman St. Peter, MN St. Peter, MN -2
8 1 30Z Mark Zimmerman Mark Zimmerman Elysian, MN Elysian, MN -7
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1M Jeff McCollum Jeff McCollum Mankato, MN Mankato, MN -
2 4 71D Shaun Bruns Shaun Bruns Danube, MN Danube, MN 2
3 6 30 David Moriarty David Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 3
4 7 110 Ken Tietz Ken Tietz Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 3
5 5 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN -
6 3 78 Kevin Latour Kevin Latour Le Sueur, MN Le Sueur, MN -3
7 2 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN -5
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 87L Curt Lund Curt Lund Redwood falls, MN Redwood falls, MN 3
2 6 74 Tim Pessek Tim Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 4
3 5 87 Brent Uecker Brent Uecker Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
4 7 00 Ryan Bjerkeset Ryan Bjerkeset St. Peter, MN St. Peter, MN 3
5 2 24 Craig Groebner Craig Groebner Madison Lake, MN Madison Lake, MN -3
6 3 27 Jed Trebelhorn Jed Trebelhorn Winthrop, MN Winthrop, MN -3
7 DNF 1 18M Randy Melvin Randy Melvin Mankato, MN Mankato, MN -6
All transfer

Ottomotive Tire & Repair IMCA Modifieds

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN 8
2 8 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 6
3 4 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN 1
4 3 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN -1
5 10 99 Paul Burger Paul Burger Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 5
6 5 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
7 1 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -6
8 DNF 2 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -6
9 DNF 11 51 TJ Brockman TJ Brockman Echo, MN Echo, MN 2
10 DNF 6 M8 Dalton Magers Dalton Magers Redwood falls, MN Redwood falls, MN -4
11 DNF 12 21G Wayne Govig Wayne Govig Waconia, MN Waconia, MN 1
12 DNF 7 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN -5
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 11 Trent Loverude Trent Loverude New Ulm, MN New Ulm, MN 3
2 5 7S Todd Stinehart Todd Stinehart Waseca, MN Waseca, MN 3
3 2 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN -1
4 1 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -3
5 DNF 3 3J J.J. Reimers J.J. Reimers Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
6 DNF 6 51 TJ Brockman TJ Brockman Echo, MN Echo, MN -
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 3
2 2 12 Chad Porter Chad Porter Madison Lake, MN Madison Lake, MN -
3 3 M8 Dalton Magers Dalton Magers Redwood falls, MN Redwood falls, MN -
4 5 99 Paul Burger Paul Burger Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
5 DNF 1 74J Jason Schroeder Jason Schroeder Plato, MN Plato, MN -4
6 DNF 6 21G Wayne Govig Wayne Govig Waconia, MN Waconia, MN -
All transfer

Hess Technology Jr Sportsman Go-Karts

8 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 24P Mason Powers Mason Powers Arlington, MN Arlington, MN -
2 4 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
3 3 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -
4 2 20 Gage Carter Gage Carter Mankato, MN Mankato, MN -2
5 5 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
6 7 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
7 9 19 Dayson Chouanard Dayson Chouanard Kasota, MN Kasota, MN 2
8 8 10 Kamdyn Krebs Kamdyn Krebs Clements, MN Clements, MN -
9 DNF 6 9 Kane Krebs Kane Krebs Clements, MN Clements, MN -3
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 24P Mason Powers Mason Powers Arlington, MN Arlington, MN 4
2 4 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN 2
3 3 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
4 2 19 Dayson Chouanard Dayson Chouanard Kasota, MN Kasota, MN -2
5 1 10 Kamdyn Krebs Kamdyn Krebs Clements, MN Clements, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 20 Gage Carter Gage Carter Mankato, MN Mankato, MN 1
2 3 9 Kane Krebs Kane Krebs Clements, MN Clements, MN 1
3 4 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN 1
4 1 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 24P Mason Powers Mason Powers Arlington, MN Arlington, MN 1
2 1 5 Gavin St. John Gavin St. John Arlington, MN Arlington, MN -1
3 4 29S Silas Rustman Silas Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 1
4 5 10 Kamdyn Krebs Kamdyn Krebs Clements, MN Clements, MN 1
5 3 19 Dayson Chouanard Dayson Chouanard Kasota, MN Kasota, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 74 Theo Pessek Theo Pessek Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
2 3 20 Gage Carter Gage Carter Mankato, MN Mankato, MN 1
3 4 00 Ashlyn Allen Ashlyn Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 1
4 2 9 Kane Krebs Kane Krebs Clements, MN Clements, MN -2
All transfer

Hess Technology Rookie Go-Karts

8 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 30 Mason Moriarty Mason Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -
2 2 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -
3 3 15 Walter Glaser Walter Glaser Cleveland, MN Cleveland, MN -
4 5 111 Ethan Schauer Ethan Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN 1
5 4 18P Connor Powers Connor Powers Arlington, MN Arlington, MN -1
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN 4
2 4 30 Mason Moriarty Mason Moriarty Jordan, MN Jordan, MN 2
3 2 15 Walter Glaser Walter Glaser Cleveland, MN Cleveland, MN -1
4 3 18P Connor Powers Connor Powers Arlington, MN Arlington, MN -1
5 1 111 Ethan Schauer Ethan Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -4
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 30 Mason Moriarty Mason Moriarty Jordan, MN Jordan, MN -
2 2 60 Lucas St. John Lucas St. John Arlington, MN Arlington, MN -
3 4 18P Connor Powers Connor Powers Arlington, MN Arlington, MN 1
4 3 15 Walter Glaser Walter Glaser Cleveland, MN Cleveland, MN -1
5 5 111 Ethan Schauer Ethan Schauer Green Isle, MN Green Isle, MN -
All transfer

Hess Technology Junior Go-Karts

8 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
2 4 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 2
3 3 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -
4 2 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -2
5 5 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN -
2 3 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN 1
3 5 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN 2
4 4 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
5 2 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN -3
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 00 Brayden Allen Brayden Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
2 3 24 Justin Daschner Justin Daschner Kasota, MN Kasota, MN 1
3 5 27N Noah Rustman Noah Rustman St. Peter, MN St. Peter, MN 2
4 2 07 Robby Perrino Robby Perrino Nicollet, MN Nicollet, MN -2
5 4 06 Gavin Allen Gavin Allen Nicollet, MN Nicollet, MN -1
All transfer

Hess Technology Stock Go-Karts

8 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN -
2 6 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN 4
3 4 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 1
4 2 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN -2
5 3 15P Michael Powers Michael Powers Arlington, MN Arlington, MN -2
6 7 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN 1
7 5 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -2
8 8 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -
9 9 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 1
2 1 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -1
3 5 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
4 3 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -1
5 4 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -1
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN -
2 3 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN 1
3 4 15P Michael Powers Michael Powers Arlington, MN Arlington, MN 1
4 2 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 99 Travis Manderfield Travis Manderfield Mankato, MN Mankato, MN -
2 3 1V Megan Voss Megan Voss Henderson, MN Henderson, MN 1
3 2 2K Kayla Schauer Kayla Schauer Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -1
4 5 44B Billy Wencl Billy Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN 1
5 4 64Y Yana Wencl Yana Wencl Cleveland, MN Cleveland, MN -1
All transfer
6 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15P Michael Powers Michael Powers Arlington, MN Arlington, MN -
2 4 4U Conner Meyer Conner Meyer Le Sueur, MN Le Sueur, MN 2
3 3 73B Bill Wencl Bill Wencl Montgomery, MN Montgomery, MN -
4 2 26 Trent Wolters Trent Wolters Arlington, MN Arlington, MN -2
All transfer


Driver Registration


Hess Technology
Ottomotive Auto Repair
Arlington State Bank
BB
Dalheimer
Rice Companies
Coors Light
Exmark
EZ Wash
Jerrys Foods
Midwest Machinery
Broadband
Interstate Batteries
Farmfest
Pepsi
LIndsay Thomas
Hutchinson Co-Op
Ziegler
Big Daves Mini Donuts
Gelder Underground
Dairy Queen
Geib
Jackpot Juinction
John Deere
Mankato Motorsports
NAPA
Star Group
UFC
North Fork
Rockstar
RSS
State Farm
Supreme Wireless
Tonys Outdoor Service
Toppers
Jack Pines Resort
Brau
Justice Brothers
Haulmark
Bode Collision
KR Towing
Deals Steals
Cole Robinson
FRH
Kleher
EJs
Robinson
Sunoco
Unhinged Pizza
Dakota Robinson Construction
Northland Drying